Wojna w Ukrainie. Trwają zaciekłe walki na wschodzie. Rosjanom zależy na podbiciu Łymanu

Rosja próbuje zdobyć pozycje w pobliżu strategicznego Łymanu - poinformowała ukraińska wiceministerka obrony Hanna Malar. Na wschodzie Ukrainy trwają zaciekłe walki. Okupanci wzmagają ostrzały obiektów cywilnych.

Wojska ukraińskie wyzwoliły Łyman z rąk okupanta 1 października 2022 roku. To miasto w obwodzie donieckim stanowi dla Ukraińców lokalny węzeł komunikacyjny. W optyce Kremla jest częścią rosyjskiego terytorium. W rejonie trwają zaciekłe walki - przekazała w środę (1 lutego) na Telegramie ukraińska wiceministerka obrony Hanna Malar.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Płk Łukasiewicz: Polityczną wojnę Rosji może zakończyć polityczny akt

Wojna w Ukrainie. Rosja próbuje rozszerzyć ofensywę. Kierunek? Łyman

Zdaniem wiceszefowej ukraińskiego Ministerstwa Obrony wojska rosyjskie aktywnie próbują przedostać się do granic obwodów donieckiego i ługańskiego. 

"Wróg próbuje rozszerzyć ofensywę w kierunku Łymanu. Wykonuje potężne próby przebicia się przez naszą obronę. Mimo ciężkich strat rosyjscy najeźdźcy kontynuują ofensywę także w rejonach Bachmutu, Awdijiwki i Nowopawliwki" - napisała Hanna Malar. "Jednak żołnierze ukraińscy bronią każdego centymetra terenu w warunkach przewagi wroga w sile żywej i uzbrojeniu, odpierają ataki i starają się utrzymać obronę" - dodała.

"Wszystko w takich warunkach jest sukcesem - wykorzystujemy nasze siły i środki maksymalnie, a nawet więcej. A każdy dzień oporu, pozbawianie wroga możliwości rozproszenia sił, niszczenie jego sprzętu i personelu, to kolejny bohaterski dzień, który przybliża nas do zwycięstwa. Nawet wtedy, gdy nie wszystko wychodzi od razu i wymaga czasu" - czytamy w udostępnionym wpisie.

Maria ZacharowaMaria Zacharowa ostrzega Izrael: Zapowiedzi dostaw broni eskalują konflikt

Kramatorsk. Atak rakietowy na budynek mieszkalny

Okupanci wzmagają ataki na froncie i ostrzały obiektów cywilnych. W środę (1 lutego) uderzyli precyzyjnym pociskiem Iskander-K m.in. w budynek mieszkalny w Kramatorsku (obwód doniecki). Zginęły co najmniej trzy osoby, a 20 zostało rannych. Pod gruzami mogą znajdować się kolejne osoby. Trwa akcja ratunkowa. Szef obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko zaznaczył, że Rosjanie specjalnie celowali w centralną dzielnicę miasta, aby zastraszyć ludność i zasiać jeszcze większą panikę.

Więcej o: