Maria Zacharowa ostrzega Izrael: Zapowiedzi dostaw broni dla Ukrainy eskalują konflikt

- Nawet niezrealizowane, ale zadeklarowane dostawy dodatkowej lub nowej broni dla Ukrainy prowadzą i będą prowadzić do eskalacji tego konfliktu - powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. To odpowiedź Rosji na ewentualną możliwość dostawy do Ukrainy systemu obronnego Żelazna Kopuła, o której mówił premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu potępił już oficjalne rosyjską inwazję na Ukrainę, ale w najnowszym wywiadzie dla CNN nie wykluczył, że jego kraj może dostarczyć Ukrainie system obrony powietrznej Żelazna Kopuła. Ten sam system chroni Izrael przed atakami z powietrza. Zapytany o ewentualną dostawę tej broni dla Ukrainy, odpowiedział w wywiadzie: "Cóż, na pewno się temu przyjrzę".

Benjamin NetanjahuIzrael przekaże Ukrainie broń? Netanjahu składa (wątłą) deklarację

Izrael dostarczy Ukrainie Żelazną Kopułę? Maria Zacharowa: Zapowiedzi eskalują konflikt

Słowa izraelskiego premiera szybko zostały skomentowane przez rosyjskie władze. - Jakiekolwiek próby - zrealizowane lub nawet niezrealizowane, ale zadeklarowane dostawy dodatkowej, nowej lub innej broni - prowadzą i będą prowadzić do eskalacji tego konfliktu. I wszyscy powinni o tym wiedzieć - powiedziała w środę na konferencji prasowej rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, cytowana przez AFP  (podajemy za "The Moscow Times"). 

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Wszystkie kraje, które dostarczają broń Ukrainie, powinny zrozumieć, że uznamy tę broń za uzasadniony cel dla rosyjskich sił zbrojnych - podkreśliła Zacharowa.

Maria ZacharowaZacharowa "zmartwiona" losem zachodnich obywateli. Zwróciła się do NATO

Wojna w Ukrainie. Izrael dostarcza Ukrainie głównie pomocy humanitarnej

Izrael od początku rosyjskiej inwazji opiera się dostarczaniu broni Ukrainie. Może mieć to związek z jego operacjami prowadzonymi na terenie Syrii, gdzie przestrzeń powietrzną w dużej mierze kontroluje Rosja. Jednak Ukraina nieustannie naciska na Izrael, domagając się większego wsparcia.

Jak dotąd kraj udzielał Ukrainie głównie pomocy humanitarnej. Nowy rząd Benjamina Netanjahu zapowiedział, że nie wstrzyma tych dostaw. W tym tygodniu Izrael wysłał na Ukrainę trzy opancerzone ambulanse.

Zobacz wideo Sienkiewicz: Wojna w Ukrainie może nie mieć zwycięzców
Więcej o: