Brygada z Holandii wejdzie w skład niemieckiej dywizji. Pierwszy krok do scalenia tych armii

Holenderska 13. Brygada Lekka, stacjonująca w Oirschot, przejdzie pod dowodzenie niemieckiej 10. Dywizji Pancernej, tworząc jednostkę o łącznej sile ok. 50 tys. żołnierzy. Będzie to najbliższa tego typu współpraca krajów NATO.

Włączenie holenderskiej brygady w skład niemieckiej dywizji jest częścią "Wizji Wspólnej Armii" - porozumienia pomiędzy siłami zbrojnymi Niemiec i Holandii, zawartego 30 listopada 2022 roku na spotkaniu w Dreźnie. Umowa została wówczas podpisana pomiędzy generałem Martinem Wijnenem, dowódcą sił zbrojnych Holandii i jego niemieckim odpowiednikiem, generałem Alfonso Maisem - pisze holenderska gazeta "NRC".

Pojazdy bojowe Puma zderzyły się podczas ćwiczeń w NiemczechDwa wozy bojowe rozbiły się podczas ćwiczeń. 12 żołnierzy jest rannych

Holandia i Niemcy łączą swoje wojska lądowe

Jak czytamy, połączenie holenderskiej 13. Brygady Lekkiej z niemiecką 10. Dywizją Pancerną ma stanowić duży krok w kierunku połączenia sił zbrojnych obu krajów. W ten sposób powstanie jednostka o łącznej sile ok. 50 tys. żołnierzy. Łącznie wojska lądowe Niemiec i Holandii liczą 89 tys. żołnierzy, z czego 24 tys. to żołnierze holenderscy.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Chociaż w ramach NATO istnieje współpraca na wszystkich poziomach, Niemcy i Holandia są pierwszymi krajami, które niemal całkowicie scaliły swoje wojska lądowe" - pisze "NRC".

Annalena Baerbock, szefowa MSZ NiemiecGromy na szefową MSZ Niemiec za słowa o wojnie. "Kreml by nie wymyślił"

"Wizja Wspólnej Armii". Holandia nie podjęła jeszcze politycznej decyzji

Ministerstwo Obrony Holandii podkreśliło, że nie podjęto jeszcze politycznej decyzji w sprawie "Wizji Wspólnej Armii". Ministerka obrony Kajsa Ollongren mówiła we wrześniu ubiegłego roku, że opcja włączenia 13. Brygady Lekkiej w skład niemieckiej armii jest "badana".

Umowa koalicyjna opublikowana w styczniu ubiegłego roku oraz oświadczenie resortu obrony z czerwca wspominały o bliższej współpracy z Niemcami bez wchodzenia w szczegóły. W oświadczeniu politycznym stwierdzono, że oba kraje wzmocnią swoje połączone operacje, siłę ognia i inne zdolności, podczas gdy dalsza cyfryzacja ich armii w nadchodzących latach odegra "dużą rolę" - pisze portal Dutch News.

Zobacz wideo Janusz Reiter: Niemcy nie mają politycznej odwagi, zdolności do podejmowania ryzyka
Więcej o: