Izrael przekaże Ukrainie Żelazną Kopułę? Netanjahu w rozmowie z CNN składa (wątłą) deklarację

Dotychczasowe wysiłki Izraela na rzecz wyparcia Rosji z Ukrainy sojusznicy uważają za niewystarczające. Rząd Benjamina Netanjahu nie chcę wysłać broni do Kijowa, ale premier w rozmowie z CNN zapewnił, że "przyjrzy się" możliwościom przekazaniu sprzętu, który najbardziej przydałby się Ukrainie - słynnej Żelaznej Kopuły.

"Chociaż oficjalnie potępił inwazję i regularnie przekazuje Ukrainie pomoc humanitarną, Izrael nie wysłał jeszcze Ukraińcom broni i jest krytykowany za niezbyt stanowczą krytykę Moskwy" - czytamy w opisie wywiadu Benjamina Netanjahu ze stacją CNN.

Premier Netanjahu został zapytany przez Jake'a Tappera, czy Izrael przekaże Ukrainie Żelazną Kopułę, system obrony powietrznej, który chroni Izrael przed atakami z powietrza. - Cóż, na pewno się temu przyjrzę - odpowiedział Netanjahu.

By podkreślić wagę swojego wysiłku na rzecz Ukrainy, Netanjahu powiedział o izraelskich operacjach przeciwko Iranowi i fabrykom broni, której Rosjanie używają w Ukrainie. Premier dodał, że USA przeniosły część artylerii stacjonującej w Izraelu do Ukrainy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Netanjahu, niczym Donald Trump, zadeklarował też, że mógłby zostać mediatorem między Rosją i Ukrainą. Zastrzegł, że prośbę w tej sprawie musiałyby wystosować oba kraje oraz Stany Zjednoczone.

Dodał, że był proszony o zostanie mediatorem krótko po inwazji Rosji, ale wówczas odmówił, bo nie był premierem. Nie chciał jednak zdradzić, kto zgłosił się do niego w tej sprawie.

Ukraina o mediacje prosiła ówczesnego premiera Naftaliego Bennetta, który w marcu spotkał się z Władimirem Putinem i Wołodymyrem Zełenskim, jednak nie zdołał doprowadzić do paktu pokojowego.

Irańskie drony na usługach Rosji

Jesienią na Ukrainę zaczęło spadać coraz więcej irańskich dronów. Podzespoły w maszynach przechwyconych przez stronę ukraińską często miały niedawne daty produkcji. Iran twierdził natomiast, że niewielką liczbę dronów sprzedał Rosji jeszcze przed inwazją na Ukrainę.

Pod koniec sierpnia agencje informacyjne informowały, że Teheran sprzedał "setki" dronów rosyjskiej armii. Nieco później donoszono o gotowości irańskiego reżimu do dostaw rakiet balistycznych dla wyczerpanej wojną rosyjskiej armii.

Rosjanie używają dronów do ataków w szczególności wymierzonych w infrastrukturę energetyczną i hydrologiczną. Najczęściej posyłają nad Ukrainę drony Shahed-136, przemianowane w Rosji na Geran-2. Rosja zaprzecza, że na Ukrainie używa irańskich dronów

Więcej o: