USA: FBI przeszukało dom prezydenta Joe Bidena w Delaware

FBI przeszukało w środę dom prezydenta Joe Bidena w Rehoboth Beach w stanie Delaware w ramach dochodzenia dotyczącego niejawnych dokumentów - przekazał prawnik amerykańskiego przywódcy. Zaznaczył, że przeszukanie było zaplanowane i odbyło się przy "pełnym poparciu" Bidena. Przed godz. 19 czasu polskiego prawnik Bidena przekazał, że w posiadłości żadnych niejawnych dokumentów nie odnaleziono.

"Dzisiaj, przy pełnym wsparciu i współpracy prezydenta, Departament Sprawiedliwości przeprowadza zaplanowane przeszukanie jego domu w Rehoboth w stanie Delaware" - przekazał w oświadczeniu cytowanym m.in. przez CNN pełnomocnik Joe Bidena, mecenas Bob Bauer.

Zaznaczył, że przeszukanie jest kolejnym krokiem w postępowaniu prowadzonym przez Departament Sprawiedliwości. - Będziemy je nadal w pełni wspierać i ułatwiać - podkreślił Bauer. Później przekazał mediom, że nie znaleziono żadnych niejawnych dokumentów.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

CNN wskazuje, że na miejscu w godzinach porannych pojawiły się czarne auta. Amerykańska telewizja przypomina, że 20 stycznia FBI przeszukało dom Bidena w Wilmington w stanie Delaware. Wówczas funkcjonariusze znaleźli, jak przekazał wtedy prawnik, "wiele przedmiotów zawierających materiały niejawne".

Z kolei w listopadzie FBI przeszukało biuro think tanku Penn Biden Center w Waszyngtonie, z którym współpracował amerykański prezydent po 2017 r.

Zobacz wideo Andrzej Duda o wizycie Joe Bidena w Polsce: Najprawdopodobniej wybiera się do naszej części Europy w lutym

Joe Biden i niejawne dokumenty

Między listopadem a styczniem prawnicy Joe Bidena znaleźli kilkadziesiąt niejawnych dokumentów w zamkniętej szafie w jego byłym biurze w Penn Biden Center oraz w jednej z jego rezydencji.

Dokumenty miały pochodzić z czasów, kiedy Biden zasiadał w Senacie (był senatorem w latach 1973-2009), a także, kiedy był wiceprezydentem w administracji Baracka Obamy (2009-2017).

Prezydent USA Joe Biden (zdjęcie ilustracyjne)FBI przeszukało dom Bidena. Znaleziono kolejne niejawne dokumenty

Wśród dokumentów znajdowały się m.in. notatki dotyczące Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Iranu. Powinny były trafić do Narodowej Administracji Archiwów i Akt.

- Zostałem poinformowany o tym odkryciu i byłem zaskoczony, gdy dowiedziałem się, że były tam jakieś dokumenty rządowe - mówił 10 stycznia prezydent Joe Biden, odnosząc się do dokumentów znalezionych w siedzibie think tanku. Jak dodał, nie wiedział, jakie treści dokładnie zawierały dokumenty.

W ubiegłym roku dokumenty niejawne znaleziono również w rezydencji byłego prezydenta Donalda Trumpa, a w styczniu - w domu byłego wiceprezydenta Mike'a Pence'a.

Joe Biden, prezydent USA.USA. W prywatnym gabinecie Joe Bidena znaleziono tajne dokumenty

Więcej o: