Katastrofa śmigłowca w Browarach. Przeszukanie w domu byłego szefa MSW Ukrainy

Ukraińskie służby przeprowadziły przeszukanie w domu byłego szefa MSW Arsena Awakowa. Miało ono związek z katastrofą śmigłowca w Browarach, do której doszło 18 stycznia. Awakow przekazał w rozmowie z portalem "Ukraińska Prawda", że w trakcie rewizji przeglądano jedynie kontrakty podpisane przed kilkoma laty z Airbusem.

Przeszukania przeprowadziły Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Państwowe Biuro Śledcze. Według Arsena Awakowa, którego cytuje portal "Ukraińska Prawda", śledczy skupili się na kontraktach zawieranych z Airbusem sześć lat temu.

Awakow zaznaczył, że "kontrakty były zatwierdzone przez rząd i parlament". Ocenił, że działania śledczych były prowadzone prawidłowo, choć uznał je za "bezcelowe".

Arsen Awakow był szefem MSW Ukrainy w latach 2014-2021.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Do katastrofy śmigłowca doszło 18 stycznia w pobliżu przedszkola w Browarach. Śmierć poniosło 14 osób, rannych zostało 25, w tym 11 dzieci. Wśród ofiar byli m.in. szef MSW Denys Monastyrski i jego dwóch zastępców: Jewhen Jenin i Jurij Łubkowycz, a także inni pracownicy resortu.

Zobacz wideo Amerykańskie czołgi w Ukrainie. Reiter: Scholz uczynił z tego własny sukces

Katastrofa śmigłowca w Browarach. Trwa śledztwo

"Ukraińska Prawda" przypomina, że maju 2018 r. zostało zawarte porozumienie o wartości 552 mln euro między rządami Ukrainy i Francji. Na podstawie umowy Francja zobowiązała się do dostarczenia Ukrainie łącznie 55 śmigłowców.

Śmigłowiec, który rozbił się w Ukrainie, został przekazany przez Francję w 2020 r. Śledczy rozważają kilka możliwych przyczyn tragedii: błąd pilota, awarię techniczną lub sabotaż.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: