2 lutego Putin ogłosi ważną wiadomość. Eksperci: To cel na pierwsze sześć miesięcy tego roku

W najbliższych dniach Władimir Putin ma odwiedzić Wołgograd w zachodniej Rosji. - Putin może nie przegapić takiej okazji i być może wykorzysta pobyt do tego, by ogłosić, że Federację Rosyjską czeka wielka wojna ojczyźniana - ocenia w rozmowie z WP gen. Stanisław Koziej. W opinii ekspertów to preludium do rosyjskiej ofensywy.

Władimir Putin ma w najbliższych dniach odwiedzić Wołgograd w zachodniej Rosji z okazji 80. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Stalingradem - informuje niezależny portal Meduza. Jak czytamy, do Wołgogradu mają przyjechać także dwaj sojusznicy Putina - założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn oraz przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow.

W opinii ekspertów, z którymi rozmawiała Wirtualna Polska, wizyta rosyjskiego przywódcy będzie preludium do rozpoczęcia ofensywy przez tzw. drugi rzut rosyjskiej armii. - Putin może nie przegapić takiej okazji i być może wykorzysta pobyt w Wołgogradzie do tego, by ogłosić, że Federację Rosyjską czeka wielka wojna ojczyźniana - mówi WP gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Płk Piotr Lewandowski, były dowódca bazy wojskowej w Redzikowie uważa z kolei, że Putin traktuje jako priorytet zajęcie całego Donbasu. - To cel na pierwsze sześć miesięcy tego roku. Z punktu widzenia Rosji, "najatrakcyjniejszym" kierunkiem uderzenia byłoby Zaporoże i natarcie wzdłuż Dniepru.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

- Wygląda na to, że Putinowi nie chodzi już o całą Ukrainę, tylko o kontrolę nad Donbasem. Będzie chciał przejąć teraz cały obwód doniecki. Ogłosi wtedy w Rosji, że wygrał wojnę i może ją zakończyć - podsumowuje gen. Koziej.

Ukraina. Sytuacja na froncie

W miejscowości Nowoiwaniwka, w obwodzie ługańskim, powstał kolejny rosyjski szpital wojskowy - informuje Sztab Generalny Ukrainy. Zdaniem strony ukraińskiej, decyzja o utworzeniu szpitala pokazuje, że Rosjanie ponoszą duże straty osobowe na froncie.

Według informacji ukraińskiej armii w szpitalu w Nowoiwaniwce leczonych jest około stu rosyjskich żołnierzy. Rosjanie - jak podaje ukraińskie dowództwo - zwykle bagatelizują ciężkie obrażenia swoich żołnierzy i nie rejestrują ich w dokumentacji medycznej. Według ukraińskiego sztabu żołnierze po udzieleniu minimalnej pomocy medycznej mają być ponownie wysyłani na linię frontu.

Karolina Wigura, Tomasz TerlikowskiKatolik Terlikowski kontra ateistka Wigura. "Przecież nie możemy się tu pozabijać"

Sztab Generalny Ukrainy podsumował także sytuację na froncie w 343. dniu rosyjskiej inwazji. Jak czytamy w raporcie, w ciągu minionej doby Rosjanie przeprowadzili pięć nalotów i sześć ataków rakietowych na terytorium Ukrainy. Blisko 70 razy strzelali z wyrzutni rakietowych. Zaatakowali między innymi cywilną infrastrukturę w obwodach sumskim, charkowskim, mikołajowskim i chersońskim.

Ponadto Rosjanie nadal prowadzą działania ofensywne w obwodzie donieckim, mimo dużych strat. W ciągu ostatniego dnia atakowali między innymi w okolicach Bachmutu i Łymana.

Joe BidenUSA chcą przekazać kolejną broń Ukrainie, w tym rakiety dalekiego zasięgu

Więcej o: