USA chcą przekazać kolejną broń Ukrainie. Po raz pierwszy mają to być rakiety dalekiego zasięgu

Biały Dom przygotowuje kolejny duży pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Według amerykańskich mediów będzie on obejmował artylerię i rakiety o zasięgu większym niż w poprzednich pakietach - podaje Reuters. Pociski te pozwolą ukraińskiej armii atakować cele na tyłach wojsk rosyjskich, które do tej pory były poza ich zasięgiem. Prezydent Joe Biden na razie nie przekaże Ukrainie myśliwców F-16.
Zobacz wideo Pokaz niezdarności Rosjan. Kierując czołgiem, strącają swoich ludzi z innego pojazd

Wartość nowego pakietu dla Ukrainy ma wynieść prawie 2 miliardy 200 milionów dolarów. Będzie on obejmować sprzęt do wsparcia systemów obrony powietrznej Patriot, precyzyjnie kierowaną amunicję i broń przeciwpancerną Javelin.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Aleksandr Łukaszenka z wizytą w Zimbabwe, 31.01.2023 r.Alaksandr Łukaszenka ma poważne problemy? Łatwo je zauważyć [WIDEO]

USA chcą przekazać kolejną broń Ukrainie

Jak informuje agencja Reutera, ponad 1,7 miliarda dolarów będzie pochodzić z funduszu pod nazwą Inicjatywa Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy, który umożliwia zakupy broni od amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego. Środki te mają być przeznaczone między innymi na zakup produkowanych przez koncern Boeing wystrzeliwanych z ziemi bomb małego kalibru (GLSDB) o zasięgu 150 kilometrów. Pociski te pozwolą Ukrainie atakować cele na tyłach wojsk rosyjskich, które do tej pory były poza zasięgiem ukraińskiej artylerii. Według agencji informacyjnej, GLSDB jest bronią użyteczną w każdych warunkach pogodowych, która może być wykorzystywana przeciwko pojazdom opancerzonym.

*Charków. Rosjanie wycelowali pociskiem rakietowym w mieszkania z ludźmi

Amerykanie na razie nie są skłonni przekazać Ukrainie rakiet ATACMS o zasięgu do 300 kilometrów. Fundusze ze środków Inicjatywy Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy zostałyby również przeznaczone na zakup większej ilości systemów obrony powietrznej HAWK, systemów antydronowych, radarów przeciwlotniczych i sprzętu komunikacyjnego.

W pakiecie pomocowym ma się znaleźć również znaczna ilość sprzętu medycznego - ma wystarczyć na wyposażenie trzech szpitali polowych.

Nowy pakiet ma zostać ogłoszony jeszcze w tym tygodniu - przekazali urzędnicy, na których powołuje się Reuters. Biały Dom na razie odmówił oficjalnego komentarza.

Od początku wojny, tj. 24 lutego 2022 roku, do tej pory Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie pomoc o wartości 27,2 miliarda dolarów.

Micheil SaakaszwiliSaakaszwili trafił na oddział intensywnej terapii? Sprzeczne informacje

Więcej o: