Kadyrow odpowiada Morawieckiemu: Nagle postanowiłeś wesprzeć nieistniejące państwo?

- Gdzie byłeś, gdy walczyliśmy o Iczkerię, kiedy broniliśmy interesu niepodległości, (...) dziś nagle postanowiłeś wesprzeć nieistniejące państwo? - pyta przywódca Rosyjskiej Republiki Czeczenii Ramzan Kadyrow, odnosząc się do słów premiera Mateusza Morawieckiego o niepodległości Czeczenii.

Szef polskiego rządu podczas wywiadu dla francuskiej telewizji LCI powiedział, że "są takie części Rosji, które są więzieniami dla innych narodów". Jako przykład wskazał Czeczenię, która "od wieków walczyła o wolność".

Przywódca Rosyjskiej Republiki Czeczenii Ramzan Kadyrow w nagraniu zamieszczonym w serwisie Telegram odniósł się do słów premiera

Zobacz wideo Sienkiewicz: Wojna w Ukrainie może nie mieć zwycięzców

Kadyrow zarzucił Morawieckiemu, że kraje Europy, w tym Ukraina, nie poparły Iczkerii, gdy w latach 90. ogłosiła ona niepodległość. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gdzie byłeś, gdy walczyliśmy o Iczkerię, kiedy broniliśmy interesu niepodległości, (...) dziś nagle postanowiłeś wesprzeć nieistniejące państwo? - pyta czeczeński przywódca.

Jak dodał, Czeczenii sami zdeterminowali swój los i chcą żyć jako część Federacji Rosyjskiej.

- Dziś nieważne jak bardzo byśmy chcieli odrębnego państwa, nie jest to możliwe, bo 1,5 miliona ludzi trzeba wyżywić, ubrać, obuć, wyedukować, załatwić  sprawy społeczne, budownictwo, inne programy i projekty - sami nie damy rady - wyliczał Kadyrow. - Nasi ludzie dokonali właściwego wyboru. I każdego roku, każdego dnia jesteśmy o tym przekonani - podsumował szef Czeczenii.

Korea Południowa. Wizyta sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. 30 stycznia 2023 r.Szef NATO: Putin nie chce pokoju. Przygotowuje się do większej wojny

Ramzan Kadyrow walczył z Rosjanami o niepodległość Iczkerii

Czeczeńska Republika Iczkerii to proklamowane w 1991 państwo w północnym Kaukazie, nieuznawane przez społeczność międzynarodową. Nazwa Iczkeria używana jest w odniesieniu do środkowej części Czeczenii i oznacza "miejsce wewnętrzne".

Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w WarszawiePaweł Mrozek: To muzeum nie trafia w gusta prawie nikogo i bardzo mnie to cieszy

Ramzan Kadyrow wraz ze swoim ojcem Achmatem Kadyrowem podczas pierwszej wojny czeczeńskiej walczył z Rosjanami o niepodległość Iczkerii. W drugiej wojnie czeczeńskiej walczył już po stronie Rosji, ostatecznie stał się człowiekiem Putina w Czeczenii.

Więcej o: