Reuters: Prokremlowscy aktywiści w Niemczech przekazali pieniądze na wyposażenie armii rosyjskiej

Grupa prorosyjskich aktywistów z Niemiec przekazała 500 euro na zakup sprzętu łączności dla rosyjskiego wojska walczącego w Ukrainie - dowiedziała się agencja Reutera. Inicjatorzy pomysłu domagali się wcześniej od niemieckiego rządu zaprzestania dostarczania broni Ukrainie.

Grupa prorosyjskich aktywistów w Niemczech przekazała fundusze dywizji rosyjskiego wojska walczącego w Ukrainie - podaje Reuters. Agencja publikuje wiadomość z prywatnej korespondencji na WhatsAppie z października 2022, której autorką jest liderka grupy Jelena Kołbasnikowa.   

"Przekazaliśmy 500 euro dla 42. dywizji strzelców zmotoryzowanych Federacji Rosyjskiej na zakup radia, słuchawek i radiotelefonów" - pisała. "Rozmawialiśmy z nimi w Doniecku. Zostali wysłani na linię frontu. Mój mąż służył z jednym z nich" - dodała.

Zobacz wideo Sienkiewicz: Wojna w Ukrainie może nie mieć zwycięzców

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sprzęt łączności trafił na front

Jak dowiedział się Reuters, Kołbasnikowa i jej mąż Max Schlund przekazali zebrane wśród swoich zwolenników pieniądze oficerowi rosyjskiego wojska Dmitrijowi Tkaczewowi w Rostowie nad Donem, gdy wracali z podróży do zajętej przez Rosjan części Donbasu.

Marcin HorałaHorała z PiS o zgwałconej 14-latce i zjedzeniu wieprzowiny w islamie

Tkaczew potwierdził Reutersowi, że przyjął pieniądze i na polecenie swojego dowódcy kupił za nie sprzęt łączności, który trafił na front. Rosyjskie ministerstwo obrony nie odniosło się do sprawy. 

Reuters informuje, że pochodząca z Ukrainy (mieszkająca w Niemczech) Kołbasnikowa i jej mąż Max Schlund są liderami organizowanych po agresji Rosji na Ukrainę protestów w Kolonii. W czasie demonstracji żądano od niemieckiego rządu zaprzestania przekazywania broni Ukrainie.

Max Schlund, którego oryginalne imię to Rostisław Tesluk, to były oficer rosyjskich służb powietrznych.

Zabójstwo suicydalne [zdj. ilustracyjne]Kolejne przypadki zabójstw suicydalnych. Czy ich liczba w Polsce rośnie?

Przypomnijmy, że rozporządzenie UE z 25 lutego 2022 r. zakazuje dostarczania lub finansowania zakupu niektórych towarów dla rosyjskiej armii. Wykaz towarów obejmuje także sprzęt radiowy (np. nadajniki, odbiorniki i urządzenia nadawczo-odbiorcze). Zgodnie z niemieckim prawem każdemu, kto złamie przepisy, grozi kara do pięciu lat więzienia.

Więcej o: