Prezydent Chorwacji krytykuje dostawy czołgów dla Ukrainy. "Rozpad Rosji? To szalone"

Prezydent Chorwacji skrytykował dostarczenie Ukrainie czołgów. Jak stwierdził, militarne wspieranie pogrążonego w wojnie kraju przedłuży konflikt. - Jaki jest cel? Rozpad Rosji? To szalone - powiedział. Dodał, że Krym "nigdy nie będzie częścią Ukrainy".

Zoran Milanović rozmawiał z dziennikarzami podczas wizyty w mieście Petrinja we wschodniej części Chorwacji. Jak relacjonuje agencja Reutera, chorwacki prezydent stwierdził, że przekazanie niemieckich czołgów Ukrainie jedynie zbliży Rosję i Chiny. 

Zobacz wideo Pościg policjantów za pijanym kierowcą. Miał we krwi niemal 2 promile alkoholu i nie miał prawa jazdy

Czołgi dla Ukrainy. Prezydent Chorwacji: Jestem przeciwny

- Jestem przeciwny przekazywaniu tam jakichkolwiek śmiercionośnych broni. To wydłuża wojnę - powiedział Milanović (cytat za AP). - Jaki jest cel? Rozpad Rosji, zmiana rządu? Mówi się o rozdarciu Rosji na części. To jest szalone - dodał.

Chorwacki przywódca powiedział, że od 2014 do 2022 roku "obserwujemy, jak ktoś prowokuje Rosję z zamiarem wywołania wojny". - Jaki jest jej cel? Wojna przeciwko potędze atomowej, która walczy z innym krajem? Czy jest konwencjonalna droga do pokonania takiego kraju? - powiedział. 

'Kwaśniewski story', odc. 3, 'Uwodziciel'"Kwaśniewski story". Trzy lata na powrót do władzy

Milanović jest prezydentem Chorwacji od 2019 roku. Jak zauważa agencja Reutera, zyskał opinię prorosyjskiego polityka, choć sam takim twierdzeniom zaprzecza. Wcześniej jednak sprzeciwiał się przyjęciu do NATO Finlandii i Szwecji oraz szkoleniu w Chorwacji ukraińskich żołnierzy w ramach unijnego wsparcia Ukrainy. Jak wskazują agencje, antyzachodnia postawa prezydenta wywołuje poirytowanie w chorwackim rządzie, który wspiera militarnie Ukrainę. Premier Chorwacji Andrej Plenković w styczniu tego roku określił wsparcie Ukrainy jako "znaczne". Szef rządu podkreślił, że nie informuje, co konkretnie przekazuje Chorwacja, zapewnił jednak, że dostawy są zgodne z oczekiwaniami Ukraińców. 

Czołgi Leopard trafią do Ukrainy w marcu lub kwietniu

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius poinformował, że czołgi Leopard trafią do Ukrainy w końcu marca lub na początku kwietnia. 25 stycznia niemiecki rząd zdecydował o dostarczeniu Ukrainie 14 czołgów tego typu z zapasów Bundeswehry oraz zgodził się, by inne europejskie państwa wysłały posiadane czołgi niemieckiej produkcji. Ciężkie czołgi oprócz Niemiec Ukrainie przekażą m.in. USA, Wielka Brytania i Polska.  W sumie od 24 lutego ponad 30 krajów z całego świata przekazało Ukrainie komponenty sprzętu wojskowego.

Zabójstwo suicydalne [zdj. ilustracyjne]Kolejne przypadki zabójstw suicydalnych. Czy ich liczba w Polsce rośnie?

Więcej o: