W ubiegłym tygodniu Ankara wstrzymała na czas nieokreślony trójstronne rozmowy ze Szwecją i Finlandią po tym, jak spalono Koran przed turecką ambasadą w Sztokholmie. Szwedzki premier Ulf Kristersson zapowiedział, że jego kraj chce wznowienia dialogu NATO z Turcją, ale szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu w czwartek przekazał, że "trójstronne spotkanie ze Szwecją i Finlandią w sprawie wstąpienia tych krajów do NATO jest bezsensowne".
W niedzielę do procesu akcesyjnego nowych członków NATO odniósł się prezydent Turcji. Recep Tayyip Erdogan zasygnalizował, że Ankara mogłaby zgodzić się na przystąpienie Finlandii do NATO przed Szwecją, w obliczu narastających napięć ze Sztokholmem - podaje Reuters.
- Możemy przekazać Finlandii inną wiadomość (na jej wniosek o przyjęcie do NATO - przyp. red), a Szwecja byłaby tym zszokowana. Finlandia nie powinna jednak popełnić tego samego błędu co Szwecja - powiedział Erdogan w przemówieniu telewizyjnym wyemitowanym w niedzielę.
Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Szwecja i Finlandia zgłosiły swój akces do NATO w zeszłym roku i sygnalizowały, że chciałyby przystąpić do Sojuszu Północnoatlantyckiego jednocześnie. Mevlut Cavusoglu stwierdził też, że nie ma "oferty oddzielnej oceny członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO".
Spośród wszystkich krajów członkowskich NATO zgody na dołączenie Finlandii i Szwecji nie wyraziły jeszcze Turcja i Węgry. Do rozszerzenia sojuszu wymagana jest jednomyślność wszystkich państw należących do Sojuszu.
Strona turecka wcześniej oświadczyła, że zaaprobuje nowe kandydatury, jeśli kraje skandynawskie deportują kurdyjskich działaczy niepodległościowych, których Turcja uważa za terrorystów.
Turcja twierdzi, że w szczególności w Szwecji mieszkają bojownicy z zakazanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), która w 1984 r. podniosła broń przeciwko państwu tureckiemu. - Daliśmy Szwecji listę 120 osób i kazaliśmy im dokonać ekstradycji tych terrorystów. Jeśli Szwecja tego nie zrobi, to przepraszam - stwierdził Erdogan w czasie niedzielnego przemówienia.
Węgierski premier Victor Orban zapowiedział z kolei, że dokumenty Szwecji i Finlandii zostaną ratyfikowane w lutym.