Ukraiński wywiad: Rosjanie masowo palą ciała żołnierzy, bez prób identyfikacji. Chcą ukryć rozmiar strat

Według ukraińskiego wywiadu Rosjanie próbują ukryć swoje straty na froncie, paląc ciała żołnierzy. "Kremacje odbywają się bez jakiejkolwiek identyfikacji i rozliczenia ciał zmarłych mieszkańców" - poinformowała wiceministerka obrony Ukrainy.

Rosja nie publikuje oficjalnych statystyk o swoich stratach na wojnie: liczbie zmarłych czy rannych żołnierzy. Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA Mark Milley powiedział jeszcze w grudniu 2022 r., że podczas wojny zabitych lub rannych zostało 100 tys. okupantów i to samo dotyczy strony ukraińskiej. Później doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak podkreślał jednak, że straty ukraińskiej armii "są znacznie niższe".

Ukraińska wiceministerka obrony Hanna Malar opublikowała na Telegramie post, w którym, powołując się na dane Głównego Zarządu Wywiadowczego Ministerstwa Obrony Ukrainy, twierdzi, że Rosjanie chcą ukryć straty swoich wojsk.

Zobacz wideo Sienkiewicz: Wojna w Ukrainie może nie mieć zwycięzców

Wojna w Ukrainie. Rosjanie masowo palą ciała żołnierzy? "Bez jakiejkolwiek identyfikacji"

"Biorąc pod uwagę katastrofalną sytuację, wróg aktywnie korzysta z mobilnych krematoriów" - czytamy. Wiceministerka obrony Ukrainy dodaje, że stały ruch jest obserwowany zwłaszcza w pięciu krematoriach za przednimi pozycjami okupantów.

Kremacje odbywają się bez jakiejkolwiek identyfikacji i rozliczenia ciał zmarłych mieszkańców. Tym samym rosyjskie dowództwo ukrywa ogromne straty kadrowe i kontynuuje tradycyjną rosyjską praktykę pozbawiania rodzin ofiar świadczeń i odszkodowań reklamowanych przez rosyjską propagandę

- napisała Malar.

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, Kijów 24.01.2023 r.Prezydent Ukrainy pojawił się znienacka w rosyjskiej telewizji

Ukraina. Wagnerowcy masowo giną na froncie. Liczba grobów wzrosła prawie siedmiokrotnie

Według "New York Timesa" masowo giną na froncie w Ukrainie bojownicy grupy Wagnera. Zdaniem amerykańskiego dziennika liczba grobów na obszarze cmentarza, co do którego wiadomo, że na jego terenie są chowani wagnerowcy, wzrosła w ciągu ostatnich dwóch miesięcy prawie siedmiokrotnie. Zdaniem miejscowych poległych bojowników może być jednak znacznie więcej, ponieważ wielu z nich zostało prawdopodobnie skremowanych.

Victoria NulandSankcje wobec Rosji mogą zostać złagodzone? Jest kilka warunków

Więcej o: