Australia. Wielkie poszukiwania mikroskopijnej kapsuły. "Wyjątkowo niebezpieczna"

W zachodniej części Australii trwają poszukiwania radioaktywnej kapsuły, która wypadła z ciężarówki podczas transportu. Okazuje się, że mimo niewielkich rozmiarów (8 mm na 6 mm) jest wyjątkowo niebezpieczna dla zdrowia.

Eksperci zajmujący się materiałami niebezpiecznymi, poszukują w Australii niewielkiej radioaktywnej kapsuły. Według ustaleń śledczych mogła ona wypaść podczas podróży z regionu Pilbara do miasta Perth, dokąd zmierzała transportująca ją ciężarówka - informuje "The Guardian".

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Pożary w Australii. Strażacy opublikowali wstrząsające nagranie

Australia. Z ciężarówki wypadła radioaktywna kapsuła

Do zgubienia radioaktywnej kapsuły doszło podczas transportu między kopalnią położoną na północ od Newman w Pilbara a magazynem w Perth. To odcinek około 1400 km. Dyrektor ds. zdrowia Australii Zachodniej Andy Robertson przekazał podczas konferencji 27 stycznia, że kapsuła mimo niewielkich rozmiarów, stanowi poważne zagrożenie.

- Martwimy się, że ktoś to podniesie, nie wiedząc, co to jest. Wiele osób może pomyśleć, że to coś interesującego i zatrzymać to lub trzymać w swoim pokoju, w samochodzie lub komuś dać. Oczywiście uważamy, że ważne jest, aby ostrzec społeczność, że jeśli natkną się na to źródło, muszą zachować szczególną ostrożność - cytuje Robertsona "The Guardian". O zagrożeniu poinformowano też w mediach społecznościowych.

Zdjęcie, które wywołało dyskusję (zdj. ilustracyjne)Australia. Szokujący szczegół na rodzinnym zdjęciu. Co to jest?

Australia. Mikroskopijna kapsuła stanowi wielkie niebezpieczeństwo dla zdrowia

Zgubiona kapsuła jest tzw. miernikiem radioaktywnym. Jest stosowana w przemyśle wydobywczym.

- Jako źródło emituje zarówno promienie beta, jak i gamma. Więc jeśli masz z tym kontakt lub masz kapsułę blisko siebie, możesz skończyć z uszkodzeniem skóry, czy oparzeniami. Istnieje też ryzyko wystąpienia tzw. ostrej choroby popromiennej. Zalecamy, aby ludzie nie zbliżali się blisko niej - przekazał Robertson.

Odpowiednie służby zostały powiadomione o zaginięciu kapsuły 25 stycznia. Natomiast 27 stycznia Departament Służb Ratunkowych i Straży Pożarnej wydał ostrzeżenie zdrowotne, w którym przekazano, że istnieje "ryzyko wystąpienia substancji radioaktywnych w częściach regionów Pilbara, Midwest Gascoyne, Goldfields-Midlands i Perth Metropolitan". Według głównego nadinspektora DFES Davida Gilla, obszary wokół kopalni, na północ od Newman, a także magazyn transportowy zostały już bezskutecznie przeszukane. Zwrócono się również do kierowców, którzy podróżowali w ostatnich dniach wzdłuż Great Northern Highway (autostrada łącząca stolicę Australii Zachodniej, Perth, z wysuniętym na północ portem Wyndham między Newman a Perth), zostali poproszeni o sprawdzenie opon samochodów - kapsuła mogła w nich utknąć.

Australia. Dzieci uwięzione w aucie przez ponad dwie doby ze zwłokami rodzicówDzieci uwięzione w aucie przez ponad dwie doby ze zwłokami rodziców

Więcej o: