Papież Franciszek odwiedzi Ukrainę? "Śledzi rozwój wydarzeń i szuka odpowiedniego momentu "

Ukraińscy grekokatoliccy duchowni ponowili, podczas środowego spotkania w Rzymie, zaproszenie papieża Franciszka do swojego kraju - przekazał arcybiskup Światosław Szewczuk, zwierzchnik Kościoła Greckokatolickiego w Ukrainie. - Naszą wizytą pokazaliśmy, że na papieża czekają nie tylko katolicy, ale wszyscy Ukraińcy - podkreślił.

W środę (25 stycznia) papież Franciszek po raz pierwszy spotkał się z delegacją Ogólnoukraińskiej Rady Cerkwi i Organizacji Religijnych. Biuro prasowe Watykanu poinformowało, że przed audiencją generalną w sali Pawła VI Franciszek przyjął w sąsiedniej sali obrad delegację, która jest obecnie z roboczą wizytą w Stolicy Apostolskiej. Ukraińscy grekokatoliccy duchowni ponowili zaproszenie papieża do ich kraju. 

Zobacz wideo Czy papież Franciszek przyleci do Polski? Szrot: To jest decyzja Ojca Świętego. Prezydent go zaprosił

Papież Franciszek uda się do Ukrainy? "Śledzi rozwój wydarzeń"

Jak cytuje portal misyjne.pl, podczas spotkania delegacja Rady ponowiła zaproszenie papieża do Ukrainy.

Ojciec Święty śledzi rozwój wydarzeń i szuka odpowiedniego momentu

- przekazał abp Szewczuk, dodając, że brak na razie odpowiedzi w tej sprawie. - Naszą wizytą pokazaliśmy, że na papieża czekają nie tylko katolicy, ale wszyscy Ukraińcy - podkreślił.

Jak cytuje portal, abp Szewczuk podkreślił także, że "wojna jest zawsze porażką ludzkości". - Przez lata nauczałem moralności katolickiej i o tym, że Kościół nie mówi już o sprawiedliwej wojnie. Ale kiedy zobaczyłem zbiorowe mogiły, zwłoki kobiet i dzieci przemyślałem całą doktrynę Kościoła katolickiego, nauczaną przez lata - przyznał, dodając, że należy się zastanowić, "co możemy zrobić, by zatrzymać agresora".

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Papież FranciszekPapież "bardzo chciałby" spotkać się z Putinem. "On może zatrzymać wojnę"

Watykan. Papież Franciszek spotkał się z delegacją Ogólnoukraińskiej Rady Cerkwi i Organizacji Religijnych

Papież przekazał przygotowane na piśmie przemówienie i zapewnił o swojej bliskości, zaznaczając, że regularnie przyjmuje wysłanników prezydenta Ukrainy i prowadzi stały dialog z przedstawicielami narodu ukraińskiego. - Niech w naszych myślach i modlitwach nie zabraknie wspomnienia o długo cierpiącej Ukrainie. Dziś rano spotkałem się z przywódcami różnych wyznań w Ukrainie, wszyscy są zjednoczeni, i powiedzieli mi o bólu tego narodu. Nie zapominajmy nigdy, każdego dnia, o modlitwie o ostateczny pokój w Ukrainie! - powiedział papież Franciszek w środę.

Epifaniusz, Metropolita Kijowski i całej Ukrainy również poinformował na Twitterze, że poprosił papieża o dalszą modlitwę za swój kraj. "Jako Ogólnoukraińska Rada Cerkwi i Organizacji Religijnych jesteśmy rzeczywiście zebrani razem, jak dzieci, które zbierają się zewsząd, gdy ich matka jest chora. Papież Franciszek użył tej analogii podczas naszego porannego spotkania. Jesteśmy różni, ale naszą Matką jest Ukraina. Poprosiliśmy papieża o dalszą modlitwę za Ukrainę i walkę o prawdę" - napisał metropolita.

To pierwsza taka wizyta ukraińskiego stowarzyszenia międzywyznaniowego przy Stolicy Apostolskiej. Poprzednie spotkanie Ogólnoukraińskiej Rada Cerkwi i Organizacji Religijnych z Biskupem Rzymu odbyło się w Kijowie 24 czerwca 2001 roku w ramach wizyty św. Jana Pawła II na Ukrainie.

Papież FranciszekPapież: Homoseksualność to nie przestępstwo. Biskupi muszą się nawrócić

Więcej o: