Nie tylko leopardy. Polska przekaże Ukrainie 60 kolejnych czołgów

Nie tylko leopardy, ale też 60 kolejnych czołgów Polska przekaże Ukrainie. Taką deklarację złożył premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla kanadyjskiej CTV News.

Polska planuje przekazać Ukrainie oprócz leopardów, 60 zmodernizowanych radzieckich czołgów, w tym PT-91 Twardy. Decyzję ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Za tę deklarację podziękował już prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski - podaje "Ukraińska Prawda"

Komentując porozumienie osiągnięte przez zachodnich sojuszników w sprawie dostarczenia Ukrainie nowoczesnych czołgów, szef rządu zwrócił uwagę na rolę Polski w tym, co pomogło przekonać resztę państw.

Polska stała się pierwszym krajem, który przekazał 250 czołgów około pół roku temu, a nawet więcej. Teraz jesteśmy gotowi dostarczyć 60 naszych zmodernizowanych czołgów, z czego trzydzieści to PT-91. A do tego czternaście Leopardów 2 z tych, które mamy

- powiedział Morawiecki.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pokaz możliwości brytyjskich czołgów

Wołodymyr Zełenski dziękuje Polsce. "Razem zwyciężymy!"

Za deklarację wsparcia podziękował już Wołodymyr Zełenski. "Dziękuję Andrzejowi Dudzie, Mateuszowi Morawieckiemu, Mariuszowi Błaszczakowi, Jackowi Siewierze i Narodowi Polskiemu za tak ważne decyzje o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czołgów, 30 z których to słynny PT-91 Twardy, i 14 Leopardów-2. Jak 160 lat temu jesteśmy razem, ale tym razem wróg nie ma szans. Razem zwyciężymy!" - napisał prezydent Ukrainy.

W koalicji pancernej jest już 12 państw. Dołączyła Kanada

Minister obrony Kanady Anita Anand poinformowała w czwartek, że Kanada przekaże Ukrainie w najbliższych tygodniach 4 czołgi Leopard 2 gotowe do walki, razem z amunicją, a także wyśle również "pewną liczbę" personelu wojskowego, który pomoże ukraińskim żołnierzom w uzyskaniu niezbędnych umiejętności. Zapowiedziała możliwość dalszych dostaw czołgów i wskazała na koordynację działań sojuszników.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: