Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że ostatnie decyzje krajów NATO o przekazaniu sprzętu wojskowego do Ukrainy pokazują, że zostało przełamanych wiele tabu z przeszłości. W czwartkowym (26 stycznia) wywiadzie dla kanadyjskiej stacji telewizyjnej CTVnews szef polskiego rządu zauważył, że kilka miesięcy temu dostarczenie temu krajowi ciężkich pojazdów opancerzonych i systemów Patriot wydawało się niemożliwe.
- Bronią Rosji jest strach. Naszą bronią powinna i musi być solidarność - mówił. Zwrócił uwagę, że głównym celem Putina jest odbudowa rosyjskiego imperium. - Wziął to, co najgorsze od demonów XX wieku: nacjonalizm, kolonializm i cały zestaw narzędzi totalitarnych. Musimy być bardzo silni w naszej reakcji, bo jego sukces oznaczałby porażkę nie tylko Ukrainy, lecz także całego wolnego świata - podkreślał premier.
Premier przypomniał rosyjską inwazję na Gruzję w sierpniu 2008 roku i na Ukrainę sześć lat później. - Mają nienasycone apetyty na inne kraje, nie działają jak normalne, demokratyczne państwo - mówił szef polskiego rządu. I dodał, że ewentualna porażka Ukrainy byłaby pierwszym krokiem do realizacji szaleńczej strategii Kremla, zmierzającej do odbudowy rosyjskiego imperium.
- Jeśli Europa chce stabilnego i długotrwałego rozwoju na pokojowej drodze, musimy odeprzeć barbarzyńskie ataki Rosji - podkreślił premier. Dodał też, że temu służą starania o budowę koalicji krajów, które dostarczą czołgi Ukrainie, walczącej z rosyjską agresją. - Jest naszym obowiązkiem i odpowiedzialnością wspierać Ukrainę w tym trudnym czasie - mówił Morawiecki.
Więcej aktualnych wiadomości z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Ministerka obrony narodowej Kanady Anita Anand zapowiedziała, że Kanada przekaże Ukrainie cztery czołgi Leopard 2. W środę zielone światło na przekazanie Ukrainie leopardów dały Niemcy. Rząd Kanady zadeklarował chęć przystąpienia do zachodniej koalicji państw wspierających napadnięty kraj.
Ottawa deklaruje gotowość przekazania większej ilości czołgów niemieckiej produkcji. W sumie na wyposażeniu kanadyjskiej armii jest 112 Leopardów.
Kanadyjskie czołgi dołączą do już obiecanych przez Niemcy 14 pojazdów tego typu, Polska, Norwegia, Dania, Holandia i Finlandia również mają dostarczyć ciężki sprzęt do Kijowa. W sumie od 24 lutego ponad 30 krajów z całego świata przekazało Ukrainie sprzęt wojskowy.