Morawiecki w kanadyjskiej telewizji: Rosja ma nienasycone apetyty, nie działa jak demokratyczny kraj

Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu kanadyjskiej stacji telewizyjnej. Jak podkreślił, bardzo ważne jest, by cały wolny świat solidarnie wspierał Ukrainę. Zwrócił też uwagę, że na polu walki wielkie znaczenie mają nowoczesne czołgi i pojazdy opancerzone.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że ostatnie decyzje krajów NATO o przekazaniu sprzętu wojskowego do Ukrainy pokazują, że zostało przełamanych wiele tabu z przeszłości. W czwartkowym (26 stycznia) wywiadzie dla kanadyjskiej stacji telewizyjnej CTVnews szef polskiego rządu zauważył, że kilka miesięcy temu dostarczenie temu krajowi ciężkich pojazdów opancerzonych i systemów Patriot wydawało się niemożliwe.

Zobacz wideo Płk Łukasiewicz: Państwa, które deklarują przekazanie czołgów, nie oglądając się na Niemcy, zatrzymują się

Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla kanadyjskiej stacji: Rosja ma nienasycone apetyty na inne kraje

- Bronią Rosji jest strach. Naszą bronią powinna i musi być solidarność - mówił. Zwrócił uwagę, że głównym celem Putina jest odbudowa rosyjskiego imperium. - Wziął to, co najgorsze od demonów XX wieku: nacjonalizm, kolonializm i cały zestaw narzędzi totalitarnych. Musimy być bardzo silni w naszej reakcji, bo jego sukces oznaczałby porażkę nie tylko Ukrainy, lecz także całego wolnego świata - podkreślał premier.

Premier przypomniał rosyjską inwazję na Gruzję w sierpniu 2008 roku i na Ukrainę sześć lat później. - Mają nienasycone apetyty na inne kraje, nie działają jak normalne, demokratyczne państwo - mówił szef polskiego rządu. I dodał, że ewentualna porażka Ukrainy byłaby pierwszym krokiem do realizacji szaleńczej strategii Kremla, zmierzającej do odbudowy rosyjskiego imperium.

- Jeśli Europa chce stabilnego i długotrwałego rozwoju na pokojowej drodze, musimy odeprzeć barbarzyńskie ataki Rosji - podkreślił premier. Dodał też, że temu służą starania o budowę koalicji krajów, które dostarczą czołgi Ukrainie, walczącej z rosyjską agresją. - Jest naszym obowiązkiem i odpowiedzialnością wspierać Ukrainę w tym trudnym czasie - mówił Morawiecki.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jewgienij Prigożyn, twórca grupy Wagnera, na cmentarzu w okolicach Sankt Petersburga. Rosja, 24 grudnia 2022 r.Grupa Wagnera ponosi ogromne straty. "Cmentarz gwałtownie się powiększył"

Kanada przekaże leopardy Ukrainie

Ministerka obrony narodowej Kanady Anita Anand zapowiedziała, że Kanada przekaże Ukrainie cztery czołgi Leopard 2. W środę zielone światło na przekazanie Ukrainie leopardów dały Niemcy. Rząd Kanady zadeklarował chęć przystąpienia do zachodniej koalicji państw wspierających napadnięty kraj.

Ottawa deklaruje gotowość przekazania większej ilości czołgów niemieckiej produkcji. W sumie na wyposażeniu kanadyjskiej armii jest 112 Leopardów.

Kanadyjskie czołgi dołączą do już obiecanych przez Niemcy 14 pojazdów tego typu, Polska, Norwegia, Dania, Holandia i Finlandia również mają dostarczyć ciężki sprzęt do Kijowa. W sumie od 24 lutego ponad 30 krajów z całego świata przekazało Ukrainie sprzęt wojskowy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, Kijów 24.01.2023 r.Prezydent Ukrainy pojawił się znienacka w rosyjskiej telewizji

Więcej o: