Rosną koszty organizacji Światowych Dni Młodzieży. Portugalia wyda nawet 5 mln euro za ołtarz dla papieża

Nawet pięć mln euro wyda Lizbona na budowę ołtarza dla papieża Franciszka, który odprawi mszę podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży. A to nie wszystko. Portugalskie media podały, że rząd mógł zapłacić nawet osiem mln euro za ekrany, systemy oświetlenia i łazienki. CNN Portugal przekazało, że audio i światła mają być użyte jednorazowo.
Zobacz wideo Jak wygląda kolęda w 2023 roku? "Ludzie nie przyjmują księdza"

Lizbona została kolejnym gospodarzem Światowych Dni Młodzieży. Wydarzenie odbędzie się w dniach 1-6 sierpnia i przybędzie na nie setki tysięcy młodych katolików z całego świata.

Portugalskie media podały, że biuro burmistrza wynajęło największą w kraju firmę budowlaną Mota-Engil, by zbudowała ołtarz za 4,2 mln euro. Z kolei fundamenty potrzebne do dachu ołtarza będą kosztować dodatkowo mln euro.

- Specyfikacje sceny zostały określone podczas spotkań, które odbyliśmy z przedstawicielami Światowych Dni Młodzieży, Kościołem i Stolicą Apostolską - powiedział burmistrz Lizbony Carlos Moedas, przyznając, że jest to "bardzo drogi" projekt.

Koszty inwestycji mocno skrytykowali portugalscy politycy.

"Gdyby kryzys mieszkaniowy był ołtarzem na Światowe Dni Młodzieży, byłby już rozwiązany" - napisał na Twitterze Fabian Figueiredo, z partii Blok Lewicy. "Problemem nie jest brak pieniędzy, ale priorytety wydatków" - dodał.

Ogromne koszty organizacji ŚDM. Za oświetlenia, ekrany i toalety zapłacono nawet 8 mln euro

A to nie wszystkie koszty organizacji Światowych Dni Młodzieży. W czwartek portugalskie media podały, że rząd kraju miał wydać nawet osiem mln euro na zakup oświetlenia, ekranów i toalet. Wcześniej nieoficjalnie taką kwotę podawał koordynator grupy projektowej ds. przygotowania Światowych Dni Młodzieży, José Sá Fernandes.

Jak zauważa CNN Portugal, sprzęt ten byłby wykorzystany jednorazowo. Z kolei portal Observador podał, że przetarg na tę inwestycję jest jeszcze w fazie końcowej (żadna firma nie wygrała) i obejmuje 60 wież multimedialnych z ekranami i głośnikami, a także montaż i uruchomienie systemów.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: