Białoruś dołączy do wojny z Ukrainą? Łukaszenka czuje presję ze strony Putina, ale "ma rozum"

- Rosja zmusza Łukaszenkę do wzięcia udziału w aktywnej fazie wojny - komentuje współpracę rosyjsko-białoruską sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Zwraca też uwagę, że jeśli Białoruś się na to zdecyduje, to nigdy nie wróci do obecnej formy.

Według Ołeksija Daniłowa prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka zdaje sobie sprawę, że jeśli przyłączy się do wojny z Ukrainą, nie utrzyma Białorusi w obecnym stanie. - Jako o osobie można mówić o nim różnie, ale ma rozum - komentuje Ołeksij Daniłow.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Zapomniana granica. "Tu wciąż są ludzie"

Wojna w Ukrainie. Białoruś przystąpi do konfliktu?

Ukraiński sekretarz rady bezpieczeństwa narodowego podczas rozmowy z ukraińską agencją prasową Ukrinform przekazał swoje spostrzeżenia na temat możliwego przystąpienia Białorusi do wojny w Ukrainie. - To, co dotyczy Białorusi, to trudna sytuacja, od pewnego czasu znajduje się ona pod okupacją Rosji. Oczywiście, kierownictwo rosyjskie zmusza Łukaszenkę do wzięcia udziału w aktywnej fazie wojny. O nim, jako o osobie, można mówić różnie, ale ma rozum: od 1994 roku - czy będzie umiał utrzymać stanowisko, które obecnie zajmuje, czy nie - decyzja należy do narodu białoruskiego. Łukaszenka rozumie, że jeśli taka decyzja zostanie podjęta z jego strony, utrzymanie Białorusi w obecnym kształcie będzie niezwykle trudne - powiedział Daniłow, cytowany przez agencję Ukrinform. 

Kijów w czasie wojny / zdjęcie ilustracyjne Rosja ostrzelała kilka obwodów w Ukrainie. W Kijowie zginęła jedna osoba

Wojna w Ukrainie. Rosyjskie wojska transportują sprzęt na terytorium Białorusi

Ołeksij Daniłow zapewnił również, że jeśli Rosja przeprowadzi ataki z terytorium Białorusi, wtedy Ukraina na pewno na nie odpowie. Zauważył, że w najbliższym czasie są możliwe ataki informacyjne, wymierzone w stronę Ukrainy, a największa rosyjska ofensywa może się rozpocząć za miesiąc lub dwa. Według ukraińskiego wywiadu, na terytorium Białorusi przebywa obecnie około 6 tys. rosyjskich żołnierzy - przekazuje najnowsze dane Ukrinform. W ostatnich tygodniach Rosjanie transportowali tam również rosyjski sprzęt bojowy.

Wspólne ćwiczenia wojsk rosyjskich i białoruskich Rosja i Białoruś przeprowadzą ćwiczenia lotnicze. "Napływ żołnierzy i sprzętu"

Więcej o: