Zełenski dziekuje Bidenowi i Scholzowi za czołgi. "Wolny świat zjednoczony jak nigdy dotąd"

"To ważny krok na drodze do zwycięstwa" - tak decyzję Stanów Zjednoczonych o przekazaniu Ukrainie czołgów Abrams skomentował prezydent Wołodymyr Zełenski. Wcześniej ukraiński przywódca dziękował też Niemcom za zielone światło dla przekazania Leopardów. Do podziękowań dołączył też m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował w środę o decyzji dotyczącej przekazania Ukrainie 31 nowoczesnych czołgów M1 Abrams.

- Czołgi Abrams są najpotężniejsze na świecie, ale są też skomplikowane w użyciu i utrzymaniu. Dlatego przekażemy też Ukrainie części zamienne i sprzęt do ich obsługi na polu walki - powiedział. Joe Biden zaznaczył, że wysłanie Abramsów na Ukrainę potrwa, ale szkolenia Ukraińców rozpoczną się już wkrótce.

Kilka godzin wcześniej kanclerz Niemiec Olaf Scholz poinformował, że Berlin przekaże Kijowowi 14 Leopardów z własnych zasobów i zezwoli krajom sojuszniczym na ich dalszy eksport

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Dziękuję prezydentowi Joe Bidenowi za kolejną ważną decyzję o przekazaniu Abramsów Ukrainie. Dziękuję Amerykanom za wsparcie przywództwa. To ważny krok na drodze do zwycięstwa. Dziś wolny świat jest zjednoczony tak jak nigdy dotąd we wspólnym celu - oswobodzenia Ukrainy. Ruszamy do przodu" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze w środę wieczorem.

Ukraiński przywódca dziękował też w środę za pośrednictwem mediów społecznościowych Olafowi Scholzowi i "wszystkim przyjaciołom w Niemczech".

"Najważniejsze niemieckie czołgi bojowe, dalsze rozszerzenie misji wsparcia obronnego i szkoleniowych, zielone światło dla partnerów, aby dostarczać takie same czołgi. Właśnie usłyszałem o tych ważnych i pilnych decyzjach w rozmowie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem" - przekazał Zełenski w środę po południu.

Zobacz wideo Współpraca PSL-u z PiS-em? Sawicki: Droga nie była zamknięta. Problem polega na tym, że PiS traktuje opozycję jako zło konieczne

Mateusz Morawiecki: Pokój w Europie coraz bliższy

Do podziękowań dla Scholza i Bidena dołączył również m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu stwierdził na Twitterze, że "decyzja o wysłaniu Leopardów do Ukrainy to duży krok w kierunku powstrzymania Rosji". "Razem jesteśmy silniejsi" - zaznaczył Morawiecki.

Polityk odniósł się później także do decyzji Stanów Zjednoczonych.

"Najpierw Leopardy, teraz Abramsy. (...) Pokój w Europie jest coraz bliżej" - napisał Morawiecki.

 ***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: