Francja wyśle Ukraińcom czołgi Leclerc? Premierka nie mówi "nie", ale jasnej deklaracji nie ma

Francja nadal analizuje możliwość wysyłki ciężkich czołgów Leclerc do Ukrainy - oświadczyła francuska premierka Elisabeth Borne. Narasta presja na Paryż, by podjąć konkretne działania w tym kierunku, po tym, jak Niemcy zgodziły się na przekazanie Kijowowi czołgów Leopard. Pałac Elizejski wyraził zadowolenie z decyzji Berlina.

Premierka Elisabeth Borne powtórzyła podczas wystąpienia w Senacie słowa prezydenta Emmanuela Macrona sprzed kilku dni, o tym, że wysyłka ciężkiego uzbrojenia do Ukrainy nie jest wykluczona. Są jednak trzy warunki: nieeskalowanie konfliktu, skuteczne pomaganie Ukraińcom i nieosłabianie własnej obrony.

- Jeśli chodzi o czołgi Leclerc, nadal badamy tę sprawę z ministrem obrony. Pomoc dla Ukrainy nie ogranicza się do poszczególnych sprzętów. Każdy kraj dysponuje własnymi obszarami doskonałości - we Francji to artyleria i obrona przeciwlotnicza. Ważna jest więc dobra koordynacja - przekonywała francuska premierka.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Czy francuski rząd ma zamiar dołączyć do naszych sojuszników i przekazać niezbędne ciężkie uzbrojenie? Każdy dzień zwłoki jest dniem żałoby na Ukrainie - apelował do szefowej rządu centrowy senator Claude Malhuret. Wysyłce czołgów sprzeciwiają się natomiast skrajna lewica i narodowcy.

Tymczasem media informują, że spośród 226 czołgów Leclerc, którymi dysponuje Francja, aż 200 jest nieoperacyjnych i wymaga remontu. Z tego powodu Francja ma skupić się raczej na dostawach systemów przeciwlotniczych Mamba. Rząd ma przekazać nowe informacje w tej sprawie już pod koniec tygodnia.

Zobacz wideo Współpraca PSL-u z PiS-em? Sawicki: Droga nie była zamknięta. Problem polega na tym, że PiS traktuje opozycję jako zło konieczne

Nieoficjalnie: Stany Zjednoczone mają wysłać Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams

Agencja Bloomberg podała w środę nieoficjalnie, że Stany Zjednoczone mają wysłać Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams. To cześć amerykańskiego pakietu pomocy dla tego kraju o wartości 400 milionów dolarów.

Na godz. 18.00 czasu polskiego zaplanowane jest wystąpienie prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w sprawie dalszej pomocy USA dla Ukrainy. Nie podano szczegółów, jednak najprawdopodobniej będzie to reakcja na decyzję Niemiec o przekazaniu Ukrainie kilkunastu czołgów Leopard 2.

Zdjęcie ilustracyjneNieoficjalnie: Stany Zjednoczone mają wysłać Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams

Ciężkie uzbrojenie - według Kijowa - jest niezbędne do stawienia czoła rosyjskiej inwazji. Wywiad informuje, że Rosja przygotowuje się do wiosennej ofensywy w Ukrainie.

Rzecznik rządu federalnego poinformował natomiast w środę, że Niemcy przekażą Ukrainie 14 czołgów bojowych typu Leopard 2A6 z zapasów Bundeswehry. Kanclerz Olaf Scholz udzieli także innym krajom pozwolenia na dalszy eksport tych wozów.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: