Nieoficjalnie: Stany Zjednoczone mają wysłać Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 31 czołgów Abrams - informuje nieoficjalnie agencja Bloomberg. To cześć amerykańskiego pakietu pomocy dla tego kraju o wartości 400 milionów dolarów.

Na godz. 18.00 czasu polskiego zaplanowane jest wystąpienie prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w sprawie dalszej pomocy USA dla Ukrainy.

Nie podano szczegółów, jednak najprawdopodobniej będzie to reakcja na decyzję Niemiec o przekazaniu Ukrainie kilkunastu czołgów Leopard 2.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Ciężkie uzbrojenie - według Kijowa - jest niezbędne do stawienia czoła rosyjskiej inwazji. Wywiad informuje, że Rosja przygotowuje się do wiosennej ofensywy w Ukrainie.

Zobacz wideo Współpraca PSL-u z PiS-em? Sawicki: Droga nie była zamknięta. Problem polega na tym, że PiS traktuje opozycję jako zło konieczne

Wojna w Ukrainie. Niemcy dostarczą Ukraińcom 14 Leopardów

Rzecznik rządu federalnego poinformował w środę, że Niemcy przekażą Ukrainie 14 czołgów bojowych typu Leopard 2A6 z zapasów Bundeswehry. Kanclerz Olaf Scholz udzieli także innym krajom pozwolenia na dalszy eksport tych wozów.

Do tej pory Olaf Scholz twierdził, że uzależnia swoją decyzję od działań Stanów Zjednoczonych. We wtorek amerykański dziennik "Wall Street Journal" poinformował, że Biały Dom jest bliski decyzji o wysłaniu na Ukrainę czołgów bojowych typu Abrams.

Zestrzelone MH17Zestrzelenie MH17. Jest decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Według "WSJ" zmiana stanowiska USA nastąpiła po rozmowie telefonicznej z 17 stycznia między prezydentem Bidenem a kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, w której Joe Biden zgodził się rozważyć dostarczenie czołgów Abrams wbrew opinii Pentagonu.

W ubiegłym tygodniu, odpowiadając na pytanie Polskiego Radia o czołgi. prezydent USA oświadczył, że „Ukraina otrzyma wszelką pomoc jakiej potrzebuje".

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: