Rosja odpowiada na decyzję Niemiec ws. leopardów. "Niebezpieczna"

Jest reakcja Rosji na decyzję Niemiec ws. wysłania leopardów do Ukrainy. Ambasada Rosji w Berlinie poinformowała, że "niemiecka decyzja o zatwierdzeniu dostawy czołgów Leopard na Ukrainę jest niezwykle niebezpieczna i przenosi konflikt na nowy poziom".

W środę tuż przed południem Niemcy zatwierdziły dostawę czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Po tygodniach nacisków ze strony Kijowa, Warszawy oraz innych sojuszników Berlin zdecydował o dostarczeniu Ukrainie 14 maszyn z zapasów Bundeswehry, oraz zgodził się na to, by inne europejskie państwa wysłały czołgi niemieckiej produkcji ze swoich zasobów.

W odpowiedzi ambasada Rosji w Berlinie przekazała, że "Niemcy porzuciły swoją historyczną odpowiedzialność wobec Rosji, wyrażając zgodę na wysłanie czołgów".

Niszczy resztki wzajemnego zaufania, powoduje nieodwracalne szkody w i tak już opłakanym stanie stosunków rosyjsko-niemieckich i stawia pod znakiem zapytania możliwość ich normalizacji w dającej się przewidzieć przyszłości

- napisał w specjalnym oświadczeniu ambasador Siergiej Nieczajew. Jego zdaniem decyzja o przekazaniu Ukrainie leopardów "jest niezwykle niebezpieczna i przenosi konflikt na nowy poziom".

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kotecki: Nie oczekujmy zbyt gwałtownego ożywienia w gospodarce

Biuro Prezydenta Ukrainy: pierwszy krok wykonany, czekamy na "koalicję czołgową"

Szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak stwierdził - w reakcji na decyzję Niemiec o przekazaniu jego krajowi czołgów Leopard - że pierwszy krok w tej sprawie został wykonany i Kijów czeka teraz na "koalicję czołgową". "Potrzebujemy wielu leopardów" - podkreślił Andrij Jermak we wpisie na Telegramie.

Niemcy zatwierdziły dostawę czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Po tygodniach nacisków ze strony Kijowa, Warszawy oraz innych sojuszników Berlin zdecydował o dostarczeniu Ukrainie 14 maszyn z zapasów Bundeswehry, oraz zgodził się na to, by inne europejskie państwa wysłały czołgi niemieckiej produkcji ze swoich zasobów.

Rzecznik rządu federalnego Steffen Hebestreit powiedział, że celem jest szybkie skompletowanie dwóch batalionów czołgów z czołgami Leopard 2 dla Ukrainy.

Jako pierwszy przekazanie Ukrainie maszyn Leopard zadeklarował prezydent Andrzej Duda na szczycie Trójkąta Lubelskiego we Lwowie 11 stycznia. Zaapelował też do krajów zachodnich o zwiększenie wsparcia dla Ukrainy, która heroicznie odpiera ataki wojsk Putina. We wtorek wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Blaszczak poinformował, że Niemcy otrzymały polski wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: