Jest przełom. Niemcy przekażą Ukrainie czołgi Leopard

Niemcy zatwierdziły dostawę czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Po tygodniach nacisków ze strony Kijowa, Warszawy oraz innych sojuszników Berlin zdecydował o dostarczeniu Ukrainie 14 maszyn z zapasów Bundeswehry, oraz zgodził się na to, by inne europejskie państwa wysłały czołgi niemieckiej produkcji ze swoich zasobów.

Rzecznik rządu federalnego Niemiec Steffen Hebestreit powiedział, że celem jest szybkie skompletowanie dwóch batalionów czołgów z czołgami Leopard 2 dla Ukrainy. Reuters dodaje, że wkrótce rozpocznie się również szkolenie ukraińskich żołnierzy w Niemczech. Berlin zapewni im niezbędną logistykę, amunicję i konserwację sprzętu. Agencja powołuje się na swoje źródła zbliżone do niemieckiego rządu.

W środę rano Reuters informował, że tego samego dnia Stany Zjednoczone ogłoszą, że wyślą do Ukrainy czołgi M1 Abrams. Jeszcze przed oficjalnym potwierdzeniem decyzje, urzędnicy w Kijowie okrzyknęli to za możliwy przełom w wojnie, która trwa już 11 miesięcy.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Według informatorów Reuters rząd Olafa Scholza zwlekał z podjęciem decyzji o wysłaniu Leopardów dla Ukrainy w obawie przed ewentualnymi konsekwencjami - eskalacją ze strony Rosji i wciągnięciem sojuszu NATO do wojny, jako jednej ze stron konfliktu. 

Środowa decyzja Niemiec o przekazaniu ciężkiego sprzętu otwiera drogę innym krajom, takim jak Polska, Hiszpania i Norwegia, do dostarczania zapasów czołgów Leopard do Ukrainy.

Ta decyzja jest zgodna z naszą dobrze znaną linią wspierania Ukrainy. Robimy to najlepiej, jak potrafimy. Działamy w ściśle skoordynowany sposób na arenie międzynarodowej

- powiedział Scholz.

USA i Niemcy gotowe wysyłać czołgi Ukrainie. "Rażąca prowokacja przeciwko Rosji"

Kijów od miesięcy zwraca się do państw koalicji o dostawy czołgów, aby przełamać rosyjskie linie obronne i odzyskać terytorium. Pytanie, czy dostarczyć Ukrainie znaczną liczbę tego sprzętu, zdominowało w ostatnich dniach debatę wśród zachodnich sojuszników.

Reuters podaje, że amerykański czołg Abrams jest uważany za mniej odpowiedni do działań na linii frontu w Ukrainie, ze względu na zużycie paliwa i potrzeby konserwacyjne. Jednak decyzja USA o wysłaniu ich na Ukrainę może ułatwić Niemcom zezwolenie na dostawy leopardów - podały źródła agencji, podkreślając, że Waszyngton jest gotowy do rozpoczęcia procesu przekazywania czołgów M1 Abrams do Ukrainy. 

Anatolij Antonow, ambasador Rosji w USA, w środę skrytykował informację o dostawach ciężkiego sprzętu do Ukrainy. "Jeśli Stany Zjednoczone zdecydują się dostarczyć czołgi, będzie to kolejna rażąca prowokacja przeciwko Federacji Rosyjskiej" - napisał w oświadczeniach na Twitterze i Facebooku. "Jest oczywiste, że Waszyngton celowo próbuje zadać nam strategiczną porażkę. Amerykańskie czołgi zostaną zniszczone przez nasze wojsko, w taki sam sposób, w jaki niszczone są wszystkie inne rodzaje sprzętu NATO" - dodał. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: