Dalsze dymisje w Ukrainie. Tym razem odwołano szefów prokuratur w pięciu obwodach

Kolejne dymisje w Ukrainie. Tym razem prokurator generalny Andrij Kostin odwołał zarządzeniem szefów pięciu prokuratur obwodowych.

Jak podano w komunikacie, prokurator generalny Andrij Kostin podpisał zarządzenie o "dobrowolnym" odwołaniu szefów prokuratur w Zaporożu, Połtawie, Sumach, Czernihowie i Kirowohradzie. Dzień wcześniej ukraiński portal Pravda informował o możliwych przetasowaniach w prokuraturze. 

Zobacz wideo Sawicki: Żeby nie odpowiadać za problemy finansowe, PiS będzie udawał, że KE z niedobrą opozycją blokuje środki

Fala dymisji w Ukrainie

To już kolejne dymisje w Ukrainie w ostatnim czasie. We wtorek ukraiński rząd odwołał gubernatorów obwodów: kijowskiego, dniepropietrowskiego, zaporoskiego, chersońskiego i sumskiego. Decyzję tę podjęto na polecenie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Do dymisji podali się też wiceministrowie rozwoju regionalnego Wiaczesław Niegoda i Iwan Łukeria. Wcześniej odwołano wiceszefa biura prezydenta, wiceministra obrony i zastępcę prokuratora generalnego. Ze stanowiskiem pożegnał się też wiceszef resortu infrastruktury. Dymisje te mają związek między innymi ze skandalami korupcyjnymi.

'Admirał Gorszkow' obrał kurs na USA. Na pokładzie rosyjskiego okrętu - hipersoniczne rakietyRosyjski okręt płynął w kierunku USA. Na pokładzie ma hipersoniczne rakiety

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak napisał w komentarzu, że nie będzie przymykania oczu na nieprawidłowości. "W czasie wojny każdy powinien rozumieć swoją odpowiedzialność. Prezydent słucha społeczeństwa. I bezpośrednio odpowiada na oczekiwania publiczne - sprawiedliwość dla każdego" - stwierdził Mychajło Podolak w mediach społecznościowych.

Doniesienia o korupcji

Zwolniony został także zastępca biura prezydenta Kyryło Tymoszenko. Nie podano bezpośredniej przyczyny. Jak przypominają ukraińskie media, Tymoszenko został przyłapany na tym, że korzystał z samochodu, który był przekazany przez jeden z zachodnich koncernów do ewakuacji ludności z okolic frontu. Poważniejsze oskarżenia kierowane są wobec również zwolnionego Wiaczesława Szapowałowa - wiceministra obrony odpowiedzialnego za aprowizację armii. Według mediów resort kupował żywność dla wojska po kilkakrotnie zawyżonych cenach.

Warszawa. Kierowca autobusu pomógł napastowanej pasażerceWarszawa. Kierowca autobusu pomógł napastowanej pasażerce [WIDEO]

Po medialnych doniesieniach został zdymisjonowany także wiceszef prokuratury Ołeksij Symonenko, który podczas wojny zafundował sobie wczasy w Hiszpanii. Najpoważniejsze jednak oskarżenia ciążą na zwolnionym w ostatnich dniach wiceministrze infrastruktury Wasylu Łozynskim. Miał on przyjąć łapówkę w wysokości 400 tysięcy dolarów przy okazji państwowych zakupów generatorów prądu.

Więcej o: