Biały Dom: Szwecja i Finlandia gotowe do wejścia do NATO. "To zwiększy bezpieczeństwo ich i regionu"

Biały Dom oświadczył, że Finlandia i Szwecja są gotowe do przystąpienia do NATO. To reakcja na słowa prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który powiedział, że Turcja nie poprze członkostwa Szwecji w NATO po protestach w pobliżu tureckiej ambasady w Sztokholmie, podczas których spalono kopię Koranu.

Podczas briefingu w Białym Domu rzeczniczka prezydenta USA Karine Jean-Pierre wskazała na słowa premiera Szwecji, który stwierdził, że palenie religijnych ksiąg oznacza brak szacunku i że nie wszystko, co jest legalne, jest właściwe.

Zobacz wideo Morawiecki atakuje opozycję: Tusk Polakom kazał tyrać do 67. roku życia

Biały Dom: Szwecja i Finlandia gotowe do wejścia do NATO

- Finlandia i Szwecja są gotowe do bycia sojusznikami NATO - mówiła Karine Jean-Pierre, dodając, że oba kraje od dawna blisko współpracują z NATO. - Finlandia i Szwecja podjęły konkretne kroki w celu wypełnienia zobowiązań podjętych w ramach trójstronnego memorandum z Turcją podpisanego przy okazji szczytu NATO w Madrycie - mówiła.

Recep Tayyip Erdogan Spalenie Koranu w Sztokholmie. Erdogan grozi Szwecji ws. NATO

Rzecznik Białego Domu dodała, że USA nadal oczekują formalnego przyjęcia Finlandii i Szwecji w poczet członków NATO. - Zwiększy to bezpieczeństwo zarówno ich, jak i regionu euroatlantyckiego - kontynuowała Karine Jean-Pierree.

Powtórzyła odpowiedź, jakiej w ubiegłym tygodniu udzieliła Polskiemu Radiu, że Stany Zjednoczone nadal uznają Turcję za godnego zaufania członka NATO.

Więcej o: