Erdogan reaguje na spalenie Koranu w Szwecji. "Nie oczekujcie wsparcia dla członkostwa w NATO"

Recep Tayyip Erdogan powiedział, że władze w Sztokholmie nie powinny oczekiwać ze strony Turcji poparcia ws. wstąpienia Szwecji do NATO. Powodem jest spalenie Koranu podczas antytureckich protestów w Sztokholmie. Erdogan nazwał incydent "bluźnierstwem".

- Ci, którzy pozwalają na takie bluźnierstwo przed naszą ambasadą, nie mogą dłużej oczekiwać naszego wsparcia dla ich członkostwa w NATO - powiedział w poniedziałek Recep Tayyip Erdogan (cytat za agencją Reutera). Prezydent Turcji w ten sposób skomentował podpalenie Koranu, do którego doszło w sobotę podczas protestów przed turecką ambasadą w Sztokholmie. Świętą księgę islamu spalił Rasmus Paludan, lider duńskiej skrajnie prawicowej partii politycznej Hard Line. Agencja Reutera przypomina, że Paludan w przeszłości zorganizował kilka demonstracji, podczas których spalił Koran.

Spalenie Koranu w Sztokholmie. Erdogan grozi Szwecji ws. NATO

- Jeśli tak bardzo kochacie członków organizacji terrorystycznych i wrogów islamu i ich chronicie, to radzimy wam szukać wśród nich poparcia dla bezpieczeństwa waszych państw - stwierdził Erdogan.

Prezydent Rosji Władimir Putin Burkina Faso prosi Francję o wycofanie wojsk. "Rosja to rozsądny wybór"

Jak czytamy w depeszy agencji, szwedzkie MSZ nie skomentowało bezpośrednio wypowiedzi prezydenta Turcji. Szef dyplomacji Tobias Billstrom stwierdził jedynie, że Szwecja "będzie szanowała porozumienie między Szwecją, Finlandią i Turcją odnośnie członkostwa w NATO". 

Podpalenie Koranu potępione zostało także przez Arabię Saudyjską, Jordanię i Kuwejt. 

Turcja odwołała wizytę ministra obrony Szwecji w związku z antytureckim protestem, który odbył się w sobotę w Sztokholmie. "W tym momencie wizyta szwedzkiego ministra obrony Pal Jonsona w Turcji 27 stycznia straciła sens, więc odwołaliśmy ją" - powiedział turecki minister obrony Hulusi Akar.

Wizyta szwedzkiego ministra miała przełamać sprzeciw Ankary wobec szwedzkiej kandydatury do NATO. Odwołując wizytę, Turcja wyraziła niezadowolenie wynikające z wydania pozwolenia prawicowemu środowisku na organizację demonstracji przed ambasadą Turcji w stolicy Szwecji. 

Szwecja i Finlandia chcą przystąpić do NATO

Szwecja, wraz z sąsiednią Finlandią, potrzebuje zgody Turcji na przystąpienie do NATO. Oba kraje, w reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę, porzuciły ideę militarnego niezaangażowania i złożyły wniosek o przystąpienie do Paktu Północnoatlantyckiego.

Łotwa solidarna z Estonią. Odwołuje swojego ambasadora w Moskwie Łotwa odwołuje swojego ambasadora w Moskwie. Wybrali symboliczną datę

Według Ankary jakikolwiek postęp akcesyjny zależy od szwedzkich kroków w celu ekstradycji osób, które oskarża o terroryzm lub o udział w próbie zamachu stanu przeciwko Erdoganowi w 2016 roku. Turcja twierdzi, że Szwecja nie zrobiła wystarczająco dużo, by rozprawić się z grupami kurdyjskimi, które Ankara postrzega jako "terrorystyczne".

- Uważamy, że osiągnęliśmy punkt, w którym Szwecja i Finlandia zrobiły to, do czego zobowiązaliśmy się w tym (trójstronnym) memorandum, i nadszedł czas, aby parlament turecki rozpoczął proces ratyfikacji - powiedział minister spraw zagranicznych Szwecji Tobias Billstroem. w wywiadzie dla agencji Reuters udzielonym na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego.

Więcej o: