Prokuratura w Belgii prowadzi w sprawę korupcji i prania pieniędzy za przychylność wobec Kataru, Maroka, Azerbejdżanu i innych państw uznawanych za reżimowe. Śledczy przygotowali obszerne wnioski o uchylenie immunitetów europosłom, zebrali dane wywiadowcze oraz zeznania samych podejrzewanych - podaje "Rzeczpospolita".
Numerem 1 na liście europejskich polityków przychylnych Katarowi jest Pier Antonio Panzeri, były poseł Socjalistów i Demokratów, główny podejrzany o korupcję w Qatargate. Dziennik podaje, że Panzeri miał nieograniczony dostęp do parlamentu po odejściu w 2019 r. i założeniu organizacji pozarządowej "Fight Impunity". Śledczy ustalili, że to właśnie przez tę organizację lobbowano na rzecz Kataru i Maroka w Brukseli i tam prano pieniądze.
Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Na liście "przyjaciół Kataru" nie brakuje polskich nazwisk. To europoseł PiS Tomasz Poręba (członek Sojuszu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, który skupia wszystkich europosłów PiS) i Ryszard Czarnecki.
"RZ" podaje, że w 2016 Poręba spotkał się z szejkiem Ali bin Jassim Al Thanim, ambasadorem Kataru w Królestwie Belgii i szefem Misji Państwa Kataru przy Unii Europejskiej. Rozmowa miała dotyczyć "zacieśnienia współpracy między Państwem Katar a Parlamentem Europejskim poprzez Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (AECR) oraz polską delegację w PE". Europoseł PiS-u zapewnił, że "spotkanie miało charakter kurtuazyjny i zostało na jego prośbę odnotowane na oficjalnej stronie internetowej".
Zapewnił też w przesłanym dziennikowi oświadczeniu, że nie ma nic wspólnego ze sprawą korupcji i lobbowania na rzecz Kataru. Dohę odwiedzał też jego partyjny kolega Ryszard Czarnecki, który gościł na Doha Forum, czyli tak zwanym "katarskim Davos". Śledczych z Belgii interesuje również podróż Czarneckiego na Malediwy w 2018 r., "z misją obserwacyjną przed tamtejszymi wyborami prezydenckimi" - podaje "RZ".
Brukseli podaje, że "europosłowie zaktualizowali regulamin PE, aby umożliwić składanie wniosków przez Europejskiego Prokuratora Generalnego o uchylenie immunitetu parlamentarnego dwóm posłom do PE". Zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami, władze belgijskie wystąpiły o uchylenie immunitetów Belgowi Marcowi Tarabelli i Andrei Cozzolino z Włoch.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>