Lekarze amputowali dziewczynce obie nogi i ręce. Szpital zapłaci 39 mln funtów odszkodowania

Sąd Najwyższy w Londynie zatwierdził w piątek ugodę, na mocy której zarządca szpitala w Surrey zapłaci łącznie ok. 39 mln funtów jednej z młodych pacjentek. Dziewczynce amputowano nogi i ręce w związku z posocznicą. Wcześniej została wypisana ze szpitala, choć jej objawy już wtedy wskazywały na poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Dziewczynka, której historię opisuje portal itv.com, trafiła do szpitala Frimley Park z objawami wskazującymi na zapalenie opon mózgowych i posocznicę. Dziecko miało wysoką temperaturę, odczuwało ból nóg, wymiotowało. Zostało jednak wypisane po podaniu paracetamolu.

Kilka godzin później, kiedy pojawiła się wysypka, rodzice zabrali dziewczynkę na pogotowie. Wtedy zdiagnozowano u niej posocznicę meningokokową. Trafiła na oddział intensywnej terapii w innej placówce. Musiała przejść amputację obu nóg powyżej kolan i rąk powyżej łokci.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Rodzina dziewczynki złożyła pozew przeciwko Frimley Health NHS Foundation Trust, organizacji zarządzającej szpitalem w Surrey. Według bliskich dziecka amputacji można byłoby uniknąć, gdyby dziewczynka dostała wcześniej antybiotyki.

Zobacz wideo Jak wygląda chorwackie 20 centów? Ile kosztuje sushi, a ile wynosi prowizja w chorwackim bankomacie?

Jarosław Kaczyński Sondaż: PiS wygrywa, ale traci większość w Sejmie

Londyn: zawarto ugodę ws. młodej pacjentki

Władze szpitala potwierdziły swoją odpowiedzialność za sytuację i dlatego też w piątek doszło do zatwierdzenia ugody przez Sąd Najwyższy w Londynie. Część z ok. 39 mln funtów zostanie wypłacona od razu, a część w rocznych płatnościach do końca życia pacjentki.

Dyrektor Frimley Health NHS Foundation Trust Neil Dardis w liście do rodziców dziecka przeprosił za całe zdarzenie, przyznając, że dziewczynka nie otrzymała właściwej opieki i nie powinna była zostać wypisana.

Płk rez. dr Piotr Łukasiewicz gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl Płk Łukasiewicz: Rosja podjęła strategicznie błędną decyzję

Więcej o: