"Ostra kłótnia" na spotkaniu w Ramstein. Szef Pentagonu spierał się z doradcą Scholza

Niemieckie media podają kulisy piątkowego spotkania Grupy Kontaktowej ds. Ukrainy w Ramstein. Zgodnie z ich relacją doszło do "ostrej kłótni" między szefem Pentagonu Lloydem Austinem a Wolfgangiem Schmidtem, jednym z najbliższych doradców kanclerza Niemiec Olafa Scholza.

"Bild" opisał w niedzielę "otwarty spór" między przedstawicielami Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Gazeta powołuje się na informacje z amerykańskiej administracji i wewnętrzny raport, który ma dotyczyć rozmów szefa Pentagonu Lloyda Austina w Berlinie. Podobne ustalenia przytacza "Süddeutsche Zeitung" i pisze wprost, że "USA są wściekłe na Scholza".

Według ustaleń niemieckich mediów, w Ramstein miało dość do "ostrej kłótni" między Austinem a  Schmidtem, a spotkanie obydwu polityków było "napięte".

Austin był w Kancelarii dłużej, niż  planowano. Zwrócił uwagę, że transport i eksploatacja czołgu Abrams (do Ukrainy) byłaby zbyt kosztowna i uciążliwa

- podaje "Bild". Odmowa dostarczenia czołgów Leopard na Ukrainę przez kanclerza Olafa Scholza wywołała poważną irytację w rządzie USA. Amerykanie byli szczególnie zdenerwowani faktem, że rząd federalny wysuwał swoje żądania publicznie - podkreślił z kolei "SZ".

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Niemcy. Spotkanie w Ramstein bez decyzji w sprawie Leopardów

Piątkowe spotkanie Grupy Kontaktowej do spraw Obronności Ukrainy w Ramstein nie było przełomowe - orzekły niemieckie media. W konferencji z udziałem przedstawicieli około 50 krajów uczestniczył także wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON potwierdził, że decyzja o dostarczeniu Ukrainie niemieckich czołgów Leopard została odłożona w czasie.

Błaszczak przekazał, że w Ramstein dyskutowano na temat utworzenia koalicji międzynarodowej, która wyposażyłaby Ukrainę w Leopardy. "Rozmawialiśmy w gronie 15 państw, które użytkują czołgi Leopard. Chcemy stworzyć koalicję, tak żeby nie wymagać od poszczególnych państw określonej liczby czołgów" - zaznaczył, dodając jednak, że nie zapadły w tej sprawie żadne decyzje.

Szef MON zakłada, że atak Rosji na Ukrainę będzie się nasilał, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby wesprzeć Ukraińców i nie dopuścić do tego, aby wojna rozlała się na terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przekazał, że niebawem Polska będzie w stanie wyszkolić ukraińską brygadę i wyposażyć ją w czołgi T-72 i bojowe wozy piechoty.

Przed spotkaniem w Ramstein były generał Bundeswehry Hans-Lothar Domröse zapewniał, iż Niemcy nie tylko zezwolą innym krajom na dalszy eksport nabytych przez nie Leopardów, ale że dorzucą także około kilkunastu takich czołgów z własnych zasobów. Okazało się, że był zbyt optymistyczny. W obu kwestiach nowy szef niemieckiego MON Boris Pistorius nie dał zielonego światła.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: