Zagrożenie ze strony Rosji będzie trwało "wiele lat" po wojnie w Ukrainie? Brytyjskie MON ocenia

Siergiej Szojgu zapowiedział "duże zmiany" w rosyjskiej armii. Zdaniem brytyjskiego Ministerstwa Obrony świadczą one o tym, że rosyjskie kierownictwo ma w planach prawdopodobnie utrzymanie zagrożenia militarnego przez wiele lat po zakończeniu wojny w Ukrainie.

17 stycznia szef MON Rosji Siergiej Szojgu zapowiedział "duże zmiany" w rosyjskiej armii. W odpowiedzi brytyjskie Ministerstwo Obrony skomentowało ogłoszone przez kraj plany. 

Zobacz wideo Atak rakietowy Rosjan na budynek mieszkalny w Dnieprze

Brytyjski MON ocenia "duże zmiany" w rosyjskim wojsku. Zagrożenie militarne utrzyma się przez lata?

Brytyjskie MON regularnie publikuje w mediach społecznościowych aktualizacje wywiadowcze. "Plany Szojgu sygnalizują, że rosyjskie kierownictwo z dużym prawdopodobieństwem ocenia, że zwiększone konwencjonalne zagrożenie militarne utrzyma się przez wiele lat po obecnej wojnie w Ukrainie. Rosja będzie miała jednak najprawdopodobniej problemy z obsadzeniem i wyposażeniem w wojsku" - napisano w analizie zamieszczonej na Twitterze w niedzielę 22 stycznia.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Patriarcha Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej CyrylCyryl apeluje do Kościoła o zaangażowanie. "Rosja latarnią dla świata"

Rosja. Siergiej Szojgu zapowiedział zmiany w siłach zbrojnych Rosji

17 stycznia Szojgu przekazał, że Władimir Putin "podjął decyzję o zwiększeniu liczebności sił zbrojnych do półtora miliona żołnierzy" w latach 2023-2026. "Konieczne" ma być utworzenie trzech nowych dywizji strzelców zmotoryzowanych i dwóch dywizji szturmowych, reorganizacja siedmiu brygad strzelców zmotoryzowanych w dwie dywizje oraz wzmocnienie "komponentu bojowego marynarki wojennej, sił powietrznych i strategicznych sił rakietowych".

Ma to zagwarantować "bezpieczeństwo militarne państwa oraz ochronę nowych podmiotów i obiektów krytycznych Federacji Rosyjskiej". Stworzone - a w zasadzie przywrócone z czasów sowieckich - mają także zostać dwa nowe okręgi wojskowe - moskiewski i leningradzki, a także "samowystarczalne zgrupowania wojsk na terenach nowych podmiotów wchodzących w skład Federacji Rosyjskiej". Zmiany mają objąć także szkolenia rekrutów. 

Siergiej SzojguRosja. Siergiej Szojgu zapowiada "duże zmiany" w wojsku. "1,5 mln żołnierzy"

Więcej o: