Minister rządu PiS: Zgłosiłem się na policję. Będę miał ponad 20 pkt karnych. Powinienem być surowo ukarany

- Czekam na mandat. Wiem, że grozi mi bardzo surowy. Wiem, że będę miał ponad 20 pkt karnych. Zamierzam ponieść konsekwencje, nie zasłaniać się immunitetem - mówił w programie "Onet Opinie" minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Polityk na początku roku został przyłapany podczas rajdu po Warszawie.

Dziennikarze "Faktu" na początku roku zauważyli przejażdżkę Waldemara Budy z siedziby Polskiego Radia (udzielał wywiadu w "Trójce", red.) do Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Jak pisze dziennik, w czasie kilkuminutowego przejazdu polityk dwukrotnie jechał pod prąd, przejeżdżał podwójną linię ciągłą oraz wyprzedzał samochody na linii podwójnej ciągłej.

Kilka godzin po publikacji artykułu Buda przeprosił za swój piracki rajd. "Uważam, że każdy powinien być równy wobec prawa. W żaden sposób nie uchylam się od odpowiedzialności za wykroczenie drogowe. Jest to dla mnie lekcja pokory. Przepraszam" - napisał minister.

Buda tłumaczy się z rajdu po Warszawie. "Zamierzam ponieść konsekwencje"

Do sprawy odniósł się również w czwartek w programie "Onet Opinie". W rozmowie z dziennikarzami Buda przyznał, że zgłosił się na policję. Zastrzegł, że nie przekroczył dozwolonej prędkości, więc nie był to "żaden rajd".

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

- Nie zasłaniałem się immunitetem jak inni parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej. Powiedziałem, że zrzekam się immunitetu. Czekam na mandat. Wiem, że grozi mi bardzo surowy. Wiem, że będę miał ponad 20 pkt karnych. Zamierzam ponieść konsekwencje, nie zasłaniać się immunitetem. Powinienem być surowo ukarany - mówił Buda w "Onet Opinie". 

Zobacz wideo Waldemar Buda zapowiada wyrównania do dopłat dla rolników

Kim jest Waldemar Buda? To człowiek bliski Morawieckiemu

Jak pisał dziennikarz Gazeta.pl Jacek Gądek, Waldemar Buda to człowiek bardzo bliski premierowi. Dzięki jego nominacji na stanowisko ministra premier Mateusz Morawiecki odzyskał "pole w rządzie". Jego poprzednik - Piotr Nowak - był bowiem człowiekiem bardzo bliskim Sasinowi. Prezydent Andrzej Duda powołał Budę na nowego ministra rozwoju i technologii 4 kwietnia 2022 roku.

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologiiNieruchomości i "podatek 5 plus". Buda komentuje zapowiedzi premiera

Buda ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W 2011 r. uzyskał uprawnienia radcy prawnego i otworzył kancelarię radcowską. Od 2011 r. jako radca prawny pracował w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - agencji płatniczej środków Europejskiego Funduszu Rolnego.

Waldemar Buda od 2014 r. był radnym w Radzie Miejskiej w Łodzi. W 2015 r. działał w biurze pomocy prawnej kandydata na prezydenta RP Andrzeja Dudy. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. został posłem na Sejm RP i zajął się prawem lokatorów i ochroną praw spółdzielców. Współtworzył także ustawę dotyczącą komorników sądowych oraz uczestniczył w pracach nad zmianami w Kodeksie postępowania cywilnego. Pełnił funkcje wiceprzewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.

Wojna w Ukrainie (zdjęcie ilustracyjne)Państwa NATO deklarują przekazanie pakietu pomocy wojskowej Ukrainie

Więcej o: