Wagnerowcy leczą się w Petersburgu. Media: Klinika jest związana z córką Putina [WIDEO]

Członkowie Grupy Wagnera, ranni na wojnie w Ukrainie, leczą się w klinice w Petersburgu. Lecznica ta jest związana z osobami z bliskiego otoczenia Władimira Putina, w tym z jego domniemaną córką czy przyjaciółmi - ustaliło Radio Swoboda.

W środę na kanale "Kiepka Prigożyna" na Telegramie pojawiło się wideo, które pokazuje założyciela Grupy Wagnera "odwiedzającego poważnie rannych żołnierzy, którzy przechodzą rehabilitację w klinice w Petersburgu". Na filmiku Jewgienij Prigożyn rozmawia z mężczyzną, który ma założony egzoszkielet zmniejszający obciążenie nóg i dolnej części kręgosłupa.

Browary (zdj. ilustracyjne)Mieszkańcy o katastrofie. "Ludzie przerzucali dzieci przez ogrodzenie"

Wagnerowcy leczą się w Petersburgu. Radio Swoboda: Z kliniką związana jest córka Putina

Radio Swoboda ustaliło, że nagranie powstało w klinice Moj Medicynskij Centr przy ulicy Małaja Koniuszennaja w Petersburgu. Dawniej lecznica nazywała się SOGAZ, ale musiała zmienić nazwę ze względu na sankcje nałożone przez Zachód na spółkę ubezpieczeniową SOGAZ.

Więcej informacji o wojnie w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W sierpniu ubiegłego roku wybrano nowych właścicieli kliniki: to menadżerowie spółki Nomieko, firmy partnerskiej SOGAZ-u. Udziałowczynią Nomieko jest Maria Woroncowa, uznawana przez media za córkę Władimira Putina. Z kliniką związany jest również syn kuzynki Putina, miliarder Michaił Szelomow, a także Jurij Kowalczuk, bliski znajomy rosyjskiego dyktatora.

Już w 2021 r. Radio Swoboda podawało, że pacjentami petersburskiej kliniki są często osoby z bliskiego kręgu Putina, w tym rzeczniczka rosyjskiej Rady Federacji [izba wyższa parlamentu Rosji - red.] Walentina Matwijenko.

Wojna w Ukrainie. Obecna sytuacja na froncie

Rosjanie intensyfikują ataki w Donbasie. Ostatniej doby ukraińskiej armii udało się odeprzeć tam szturmy na 14 odcinkach frontu. Najgorętsze walki toczą się m.in. w rejonie Bachmutu. Ukraińscy żołnierze bronią tam swoich pozycji.

Rosjanie przerobili mapę PolskiRosyjska propaganda przybiera na sile. Powstała przerobiona mapa Polski

O wzmożonych rosyjskich atakach na wschodzie mówił w ostatnim przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak zaznaczył, epicentrum najzacieklejszych bojów znajduje się w Donbasie. Tam - podkreślił - obserwowane jest zwiększenie liczby ostrzałów i szturmów okupantów. - Dziękuję naszym żołnierzom, którzy utrzymują pozycje - dodał.

W ostatnich dniach Rosjanie odnieśli sukcesy m.in. w Sołedarze. Mimo to w okolicach miasta trwa opór Ukraińców. Ukraińscy wojskowi bronią się też w Bachmucie - wyjaśnił na antenie informacyjnego telewizyjnego telemaratonu Jarosław Nikolin - rzecznik walczącej w mieście 24. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej. Jak podkreślał, tak jak w ciągu ostatnich kilku miesięcy wróg bez przerwy stara się atakować ukraińskie pozycje i otoczyć Bachmut. - Na razie nasza brygada trzyma się mocno - mówił ukraiński wojskowy. Dodał, że są pewne niewielkie sukcesy na północ i południe od miasta, ale, jak zaznaczył, jest to nieistotne przesuwanie się Rosjan - około 200-300 metrów.

Rosjanie atakują w Donbasie, nie bacząc na ponoszone duże straty osobowe. Działają tam m.in. najemnicy z tzw. Grupy Wagnera.

Zobacz wideo Tejchman: Chyba zaczęło się przebijać do ogólnej świadomości, że wojna szybko się nie skończy
Więcej o: