Szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski nie żyje. To on przekazał Zełenskiemu, że zaczęła się wojna

Szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski zginął w katastrofie helikoptera w Browarach. To on 24 lutego 2022 roku poinformował prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o tym, że rozpoczęła się wojna.

Helikopter, który należał do Państwowej Służby Ratownictwa Medycznego, rozbił się w środę (18 stycznia) w Browarach (obw. kijowski). Szef policji Ukrainy Ihor Kłymenko przekazał, że w katastrofie zginęło kierownictwo MSW: minister Denys Monastyrski, pierwszy wiceminister Jewhen Jenin i sekretarz stanu Lubkowycz. Łącznie nie żyje co najmniej 16 osób (niektóre źródła mówią o 18 ofiarach).

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Atak rakietowy Rosjan na budynek mieszkalny w Dnieprze

Szef ukraińskiego MSW nie żyje. To on powiedział Zełenskiemu: "Zaczęło się"

Denys Monastyrski został posłem w 2019 r. - był szefem sejmowej Komisji ds. Przestrzegania Prawa. Startował z list partii Sługa Ludu, którą założył Wołodymyr Zełenski. Miał opinię człowieka prezydenta. W lipcu 2021 r. zastąpił Arsena Awakowa na stanowisku ministra spraw wewnętrznych. Jako szef resortu zarządzał policją, gwardią narodową, służbą pograniczną, służbą ds. nadzwyczajnych oraz służbą migracyjną. 

W lutym 2022 r. Denys Monastyrski był w grupie deputowanych i 25 zagranicznych dziennikarzy, którzy znaleźli się pod ostrzałem moździerzowym w Donbasie.

24 lutego 2022 roku przekazał Zełenskiemu, że Rosjanie otworzyli ogień. - Zaczęło się - powiedział ukraińskiemu przywódcy, kiedy okupanci zaatakowali w pobliżu Kijowa, Charkowa i Dniepru. - Co dokładnie? - zapytał wówczas prezydent. - Biorąc pod uwagę fakt, że ostrzał trwa jednocześnie w różnych miejscach, to jest to - odpowiedział szef MSW.

Denys Monastyrski w czerwcu obchodziłby 43. urodziny.

Ukraiński helikopter spadł na przedszkole w miejscowości Browary niedaleko Kijowa. Życie straciło 16 osób, w tym 2 dzieci. Na pokładzie helikoptera byli minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski i jego zastępca Jewhen Jenin. Ukraina, 18 stycznia 2023 r.Śmigłowiec rozbił się koło przedszkola. Zginęło kierownictwo MSW Ukrainy

Mariusz Kamiński: Jestem głęboko wstrząśnięty

"Nie da się w to uwierzyć... Straszna tragedia. Wielka strata. Strata dla bliskich i dla Ukrainy. Strata osobista... Denis Monastyrski... Przyjacielu... To niesprawiedliwe" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk.

"Jestem głęboko wstrząśnięty informacją o tragicznej śmierci ministra Denysa Monastyrskiego i dwóch innych członków kierownictwa MSW Ukrainy. Rodzinie zmarłych oraz całemu ukraińskiemu społeczeństwu przekazuję wyrazy głębokiego współczucia. Żegnajcie Przyjaciele" - napisał na Twitterze Mariusz Kamiński, polski minister spraw wewnętrznych i administracji.

Mariusz Kamiński spotkał się z ministrem Denysem Monastyrskim 28 grudnia w Warszawie. Ich rozmowy dotyczyły bieżącej współpracy obu resortów oraz wydarzenia, do którego doszło w Komendzie Głównej Policji w połowie grudnia.

Spotkanie ministra Mariusza Kamińskiego z ministrem spraw wewnętrznych Ukrainy Denysem MonastyrskimWybuch granatnika w KGP. Kamiński spotkał się z szefem MSWiA Ukrainy

Więcej o: