Katastrofa śmigłowca w Ukrainie. Kim były ofiary? "Moi koledzy, moi przyjaciele"

W katastrofie śmigłowca w mieście Browary w obwodzie kijowskim zginęło ścisłe kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, w tym szef resortu Denys Monastyrski. W sumie wiadomo o 18 zabitych, w tym o trojgu dzieciach.
Zobacz wideo Ukraina się nie poddaje i wysyła kolejne rakiety w kierunku Rosjan

Helikopter rozbił się w środę rano pomiędzy przedszkolem a budynkiem mieszkalnym w mieście Browary.

Rano 18 stycznia w Browarach rozbił się śmigłowiec Państwowego Ratownictwa Medycznego. W wyniku katastrofy zginęło kierownictwo MSW. W sumie wiadomo o 16 zabitych, w tym o dwojgu dzieciach

- podał szef policji państwowej Igor Klimenko.

Gubernator obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba informuje z kolei, że liczba ofiar wzrosła do 18, a wśród nich ma być troje dzieci. Dziewięć z ofiar przebywało na pokładzie helikoptera.

Wiadomo również o co najmniej 29 osobach rannych, w tym 15 dzieciach.

Służby potwierdziły, że wśród ofiar są m.in.: minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski, pierwszy wiceminister spraw wewnętrznych Jewgienij Jenin i sekretarz stanu w MSW Jurij Lubkowicz.

Doniesienia te potwierdził także Anton Heraszczenko  "Moi koledzy, moi przyjaciele. Co za tragiczna strata. Najgłębsze kondolencje dla ich rodzin" - napisał doradca szefa MSW Ukrainy. W kolejnym wpisie dodał, że rodziny zmarłych otrzymają wsparcie.

Szef administracji obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba przekazał, że w przedszkolu, przy którym rozbił się helikopter, znajdowały się dzieci i pracownicy. "Wszyscy zostali ewakuowani" - napisał na Telegramie.

Według informacji przekazanych przez doradcę szefa MSW Antona Heraszczenkę - badane są przyczyny katastrofy. Śledczy ustalają teraz, czy była to niesprawność maszyny, naruszenie zasad bezpieczeństwa, czy też dywersja.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Nie żyje Denys Monastyrski, minister spraw wewnętrznych Ukrainy

Denys Monastyrski pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych Ukrainy od lipca 2021 r., zastąpił na tym stanowisku Arsena Awakowa. W wyborach parlamentarnych w 2019 z ramienia prezydenckiego ugrupowania Sługa Ludu uzyskał mandat posła.

To właśnie Monastyrski miał poinformować prezydenta Zełenskiego o tym, że rozpoczęła się wojna. W ukraińskich mediach spekulowano, że może zostać premierem kraju.

W ostatnim czasie spotkał się z szefem polskiego MSWiA, Mariuszem Kamińskim. Wówczas Polska i Ukraina wydały wspólny komunikat ws. wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji.

Więcej o: