Niemcy. Boris Pistorius nowym ministrem obrony

Boris Pistorius zostanie nowym ministrem obrony Niemiec - poinformowały media zza Odry. Polityk SPD zastąpi Christine Lambrecht, która w poniedziałek podała się do dymisji.

62-letni Boris Pistorius pochodzi z dolnosaksońskiego miasta Osnabrück, gdzie dwa lata przed nim urodził się obecny kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Zdaniem mediów desygnowany minister jest dobrym kandydatem na stanowisko szefa MON, ponieważ uchodzi za jednego z niewielu socjaldemokratów, którzy znają się na wojsku. Należy też do grona bliskich przyjaciół kanclerza Scholza.

Niemiecki Leopard 2 podczas zawodów załóg czołgów NATO Brytyjski minister obrony apeluje do Niemiec: Wyślijcie Ukrainie Leopardy

Boris Pistorius szefem niemieckiego MON. Zastąpi Christine Lambrecht

"Nie stać nas na kolejne wpadki. Olaf Scholz podjął najlepszą z możliwych decyzji" - ocenił dziennik "Frankfurter Rundschau". Boris Pistorius zastąpi Christine Lambrecht, która w poniedziałek zrezygnowała z ministerialnej teki. W liczącej zaledwie kilka zdań deklaracji stwierdziła, że prasa skupiła się na niej, zamiast na jej dokonaniach. Byłą już ministerkę krytykowano jednak za opieszałość w dozbrajaniu Ukrainy i nierozwiązanie problemu deficytów w zaopatrzeniu wojsk. Tabloid "Bild" wymienił wpadki Lambrecht, m.in. to, że nie zna stopni Bundeswehry, a po inwazji Rosji na Ukrainę ogłosiła przekazanie przez Berlin do Kijowa pięciu tysięcy hełmów.

Christine Lambrecht Niemcy. Ministerka obrony Christine Lambrecht podała się do dymisji

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Boris Pistorius uchodzi za wytrawnego samorządowca. Od wielu lat jest posłem landtagu w Hanowerze. Wcześniej był burmistrzem Osnabrück. Potem pełnił różne funkcje w rządzie Dolnej Saksonii, m.in. ministra spraw wewnętrznych. Uwagę mediów przykuł jego wieloletni związek z dziennikarką Doris Schröder-Köpf, byłą małżonką ekskanclerza Gerharda Schrödera.

Zobacz wideo Prezentacja na Komisji Obrony Narodowej, a tam "Gwiezdne wojny", bitwa pod Koronowem i memy
Więcej o: