"Ostatni ojciec chrzestny" w rękach policji. Prokuratura ujawnia, jak trafiła na trop szefa mafii

Szef sycylijskiej mafii Matteo Messina Denaro, znany jako Diabolik, wpadł w ręce policji po 30 latach ukrywania się. W poniedziałek został aresztowany w klinice onkologicznej w Palermo. Prokuratura ujawnia, jak śledczy wpadli na trop przestępcy, którego włoska prasa nazywa "ostatnim ojcem chrzestnym".

Matteo Messina Denaro był najbardziej poszukiwanym przestępcą we Włoszech. Figurował na liście 10 najgroźniejszych gangsterów na świecie. Został zaocznie skazany na dożywocie m.in. za udział w mafijnych zamachach bombowych w 1993 roku podczas tzw. wojny cosa nostry z państwem włoskim czy za porwanie i zabicie 12-letniego Giuseppe Di Matteo, syna nawróconego mafioso. Ciało chłopca zostało rozpuszczone w kwasie.

Messina Denaro ma 60 lat. Kierował sycylijską mafią od 2006 roku, gdy aresztowany został poprzedni boss Bernardo Provenzano (zmarł siedem lat temu w więzieniu). Włoska prasa, pisząc o zatrzymaniu Diabolika, nazywa go "ostatnim ojcem chrzestnym".

Gina LollobrigidaGina Lollobrigida nie żyje. Włoska aktorka miała 95 lat

Włochy. Boss cosa nostry w rękach policji

Szef cosa nostry został schwytany w poniedziałek w klinice onkologicznej w Palermo (Sycylia). Prokurator ujawnił, że zatrzymanie było możliwe dzięki podsłuchanym rozmowom telefonicznym krewnych Diabolika i innych gangsterów.

Włochy. Matteo Messina Denaro aresztowanyWłochy. Matteo Messina Denaro aresztowany. Ukrywał się przed służbami 30 lat

Pół roku temu karabinierzy ustalili, że Messina Denaro ma raka, był operowany i poddaje się chemioterapii. Rozpoczęli poszukiwania pacjenta, którego profil kliniczny odpowiadałby temu, jakim dysponowali na podstawie zdobytych informacji - pisze dziennik "La Repubblica".

Diabolik posługiwał się fałszywą tożsamością. Jako Andrea Bonafede trzy razy zaszczepił się przeciwko COVID-19 w rodzinnej miejscowości Castelvetrano na południu Sycylii. Pod tym samym nazwiskiem leczył się też w klinice w Palermo, gdzie w ciągu ostatnich dwóch lat przebywał co najmniej sześć razy.

Z analizy elektronicznych dokumentów ochrony zdrowia wynikało, że 16 stycznia rano mężczyzna, który może być poszukiwanym gangsterem, ma przejść chemioterapię w prywatnej klinice La Maddalena. W chwili zatrzymania Matteo Messina Denaro był nieuzbrojony i nie stawiał oporu. Miał na ręku zegarek wart 30 tys. euro. Pracownicy szpitala opowiedzieli dziennikowi, że ilekroć Diabolik przychodził na chemioterapię, przynosił wszystkim prezenty, m.in. oliwę.

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Zatrzymanie gangstera "Chulia", skazanego za zabicie sześciu osób

Giorgia Meloni: Ciężki cios dla zorganizowanej przestępczości

Po schwytaniu Messina Denaro do Palermo przybyła premierka Giorgia Meloni. - To święto nasze i naszych dzieci. Dowód, że mafię można pokonać. Nie wygraliśmy jeszcze tej wojny. Nie pokonaliśmy mafii, ale wygraliśmy bardzo ważną bitwę. To ciężki cios dla zorganizowanej przestępczości - podkreśliła. Gratulacje śledczym złożył również prezydent Sergio Mattarella.

Szacuje się, że sycylijska mafia na handlu narkotykami, wymuszeniach i udziale w nielegalnym obiegu gospodarki zarabia od 15 do 20 mld euro rocznie.

Więcej o: