USA. Ujawniono zeznania Donalda Trumpa ws. gwałtu. "Powiedziała, że bycie zgwałconą byłoby seksowne"

Sędzia federalny stanu Nowy Jork odrzucił wniosek prawników byłego prezydenta Donalda Trumpa, którzy domagali się utajnienia części zeznań, jakie polityk złożył w sprawie pozwu E. Jean Carroll. Pisarka i dziennikarka oskarżyła Trumpa, że ten zgwałcił ją w połowie lat 90.

Jak podaje CNBC, w piątek 13 stycznia sędzia federalny stanu Nowym Jorku odrzucił wniosek prawników Donalda Trumpa o to, by jego zeznania ws. pozwu o gwałt pozostały w części utajnione. Jak przekazał sąd, argumenty mecenasów byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych ws. jego zeznań z 19 października 2022 roku są "całkowicie bezpodstawne". "Donald Trump nie miał prawa do zastrzeżenia poufności zeznań, kiedy je składał. Sędzia zauważył, że opinia publiczna ma prawo do wglądu do dokumentów sądowych" - dodaje CNBC.

Zobacz wideo Właściwie dała do zrozumienia, że to uwielbia. Okej?

Donald Trump zeznawał ws. gwałtu na pisarce. "Właściwie dała do zrozumienia, że to uwielbia. Okej?"

Pisarka i dziennikarka Elizabeth Jean Carroll oskarżyła Donalda Trumpa o gwałt, do którego miało dojść w połowie lat 90. Wówczas to miliarder miał napaść na nią w garderobie, a następnie wykorzystać ją seksualnie.

Donald Trump nie przyznał się do zarzutu gwałtu i powiedział, że nigdy nie był w relacji intymnej z Carroll, a całą sprawę nazwał "serią mistyfikacji". Podczas trwających aż pięć i pół godziny zeznań wielokrotnie obrażał dziennikarkę, a nawet zarzucał jej chorobę psychiczną, która rzekomo "miała pchnąć pisarkę do wysunięcia przeciwko niemu pozwu". Zeznania Trumpa pokrywają się z obraźliwymi komentarzami, które kierował wobec dziennikarki na swoich profilach w mediach społecznościowych. 

Jak zauważają media, zeznania Trumpa nie są spójne. W jednej wypowiedzi zaprzeczał, by miał kontakty z Carroll, a w kolejnej twierdził, że kobieta "lubiła być atakowana". - Właściwie dała do zrozumienia, że to uwielbia. Okej? Właściwie myślę, że powiedziała, że to było seksowne, prawda? Powiedziała, że bycie zgwałconą byłoby bardzo seksowne - mówił Trump podczas przesłuchania, co cytuje stacja CNBC.

Donald Trump Ujawniono zeznania podatkowe Trumpa po latach batalii prawnej

- Chcę tylko potwierdzić: Czy to pańskie zeznanie świadczy o tym, że E. Jean Carroll powiedziała, że uwielbia być przez pana wykorzystywana seksualnie? - dopytywał się prawnik pisarki.

- Cóż, na podstawie jej wywiadu z Andersonem Cooperem, wierzę, że tak właśnie się stało. Myślę, że powiedziała, że gwałt był seksowny - a tak przy okazji, to wcale nie jest - doprecyzował Trump i podkreślił, że gwałt jest jednym z najbardziej okrutnych przestępstw.

Były prezydent USA jednak przeinaczył słowa Carroll, która powiedziała jedynie, że słowo "gwałt" ("rape") i jego wykorzystanie w mediach (m.in. w utworach muzycznych) sprawia, że niektórym wydaje on "seksowny", dlatego zamiast "gwałt" wolałaby stosować słowo "napaść seksualna" czy wprost "walka z przestępcą seksualnym". 

Trump był pytany też o to, czy kiedykolwiek próbował zmusić dziennikarkę do pocałunku. - Nie przychodzi mi do głowy żadna skarga. Ale nie, to znaczy, nie sądzę - powiedział były prezydent USA. Zapytany o to, czy kiedykolwiek dotykał piersi, pośladków lub części intymnych Carroll bez jej zgody, Trump odpowiedział, że "nie odpowie na to pytanie", a jednocześnie zasugerował, że dziennikarka kłamie.

- Pozwę ją po tym, jak to się skończy i to jest rzecz, której naprawdę nie mogę się doczekać - mówił o Carroll Trump. Następnie zwrócił się do sędziego prowadzącego sprawę. - I ciebie też pozwę - postraszył sędziego. 

Donald Trump, jeszcze jako prezydent Stanów Zjednoczonych, oskarżył Carroll o zmyślenia zarzutu gwałtu. Według niego dziennikarka "była motywowana politycznie". Kobieta pozwała go wówczas za zniesławienie. Kolejny proces w tej sprawie dotyczy wpisów Trumpa na Twitterze, w których polityk obrażał Carroll.

Rozprawa w tej sprawie została wyznaczona na kwiecień. 

Joe Biden i jego Corvetta Biały Dom potwierdza, że znaleziono dokumenty u Bidena. Obok Corvetty

Więcej o: