Wojna w Ukrainie. ISW: Rosja przygotowuje się do "zdecydowanego" działania. Chce odzyskać inicjatywę

Kreml prawdopodobnie przygotowuje się do przeprowadzenia w ciągu sześciu miesięcy działań strategicznych, które mają doprowadzić do odzyskania przez Rosję inicjatywy w Ukrainie - podaje Instytut Studiów nad Wojną.

Jak piszą analitycy z amerykańskiego think tanku, Kreml "z opóźnieniem realizuje mobilizację, reorganizację i działania w przemyśle, które realistycznie powinien przeprowadzić przed rozpoczęciem inwazji w lutym 2022 roku".

Rosyjskie władze planują podjąć kroki w celu prowadzenia w Ukrainie "poważnej wojny konwencjonalnej".  Według ISW świadczą o tym m.in. wypowiedzi Władimira Putina, który w grudniu mówił publicznie, że Rosja naprawi błędy popełniane w poprzednich miesiącach. 7 grudnia dyktator stwierdził, że "specjalna operacja wojskowa" może być "długotrwałym procesem".

Zobacz wideo Jakub Madrjas: Jest pokolenie, które samochód postrzega jako symbol, że transformacja się udała

ISW: Rosja chce odzyskać inicjatywę w Ukrainie

ISW wskazuje, że Kreml prawdopodobnie przygotowuje się do przeprowadzenia w ciągu sześciu miesięcy "zdecydowanego działania strategicznego", którego celem ma być odzyskanie przez Rosję inicjatywy w Ukrainie.

Instytut przypomina między innymi, że w ciągu ostatnich 11 miesięcy rosyjskiej armii nie udało się zdobyć Kijowa oraz utrzymać zdobyczy w obwodzie charkowskim czy miasta Chersoń. Działania wymierzone w infrastrukturę cywilną, jak podano, "również nie przyniosły znaczących efektów operacyjnych". 

Białoruś weźmie bezpośredni udział w wojnie w Ukrainie? Analitycy: możliwe, ale mało prawdopodobne

Analitycy oceniają w innej analizie, że ryzyko ponownej inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę z Białorusi jest niskie, ale możliwe. Stwierdzają, że bezpośredni udział Mińska w wojnie jest bardzo mało prawdopodobny.

Katastrofa w Nepalu Katastrofa w Nepalu. Media: pasażer prowadził transmisję na żywo

Jako dowód eksperci podają oświadczenie dowódcy Zjednoczonych Sił Zbrojnych Ukrainy Serhija Najewa z 14 stycznia. Wojskowy zaznaczył, że obecne proporcje ukraińskich sił działających na północy są wystarczające do ustabilizowania sytuacji na granicy. "Najew dodał, że ukraińskie rezerwy mogą zostać przesunięte w odpowiedzi na zwiększone zagrożenie ze strony Białorusi" - napisano w raporcie ISW.

Ponadto eksperci zwracają uwagę, że ukraiński Sztab Generalny po raz kolejny poinformował, iż nie odnotował utworzenia grupy uderzeniowej wojsk rosyjskich na terytorium Białorusi.

Białoruskie ministerstwo obrony przedłużyło wspólne ćwiczenia z armią rosyjską co najmniej do jutra.

Minister Przemysław Czarnek Czarnek zakpił z nazwiska Thun. "Pośmiej się pan z Müllera, odważniaku"

Więcej o: