Szef NATO: Putin popełnił trzy błędy. "Nie docenił Ukrainy, przecenił siłę swojej armii"

Szef NATO stwierdził, że Władimir Putin popełnił błąd, atakując Ukrainę. - Przecenił możliwości rosyjskich sił zbrojnych. Widzimy ich błędy, niskie morale, problemy z przywództwem, kiepski sprzęt - powiedział Jens Stoltenberg.
Zobacz wideo Kowalski: Tusk to najbardziej proputinowski polityk. Razem z Merkel współodpowiada za wojnę w Ukrainie

Jens Stoltenberg w rozmowie z niemieckimi mediami poinformował, że w najbliższym czasie Ukraina może spodziewać się nowych dostaw broni ciężkiej z Zachodu. - Jesteśmy w decydującej fazie wojny. Dlatego ważne jest, abyśmy dostarczyli Ukrainie broń, której potrzebuje do zwycięstwa - podkreślił szef NATO.

Jak zaznaczył, bardzo ważne są ostatnie deklaracje zachodnich krajów w sprawie przekazania broni Ukraińcom, jednak pomoc ta musi się zwiększyć. Przypomnijmy, dostawy na Ukrainę zadeklarowały między innymi Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Paryż zapewnił, że dostarczy ukraińskiej armii opancerzone pojazdy kołowe AMX-10 RC. Niemcy z kolei przekażą Ukrainie bojowe wozy piechoty Bradley i Marder. Premier Wielkiej Brytanii poinformował o planach dostarczenia czołgów Challenger 2.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Andrzej Poczobut. Zdjęcie archiwalneBiałoruś. Po dwóch latach w areszcie Andrzej Poczobut stanie przed sądem

Szef NATO: Nie wolno nam lekceważyć Rosji

Jens Stoltenberg powiedział również, że Władimir Putin popełnił błąd, atakując Ukrainę. - Putin popełnił co najmniej trzy podstawowe błędy. Nie docenił Ukrainy - odwagi Ukraińców, ich sił zbrojnych i przywództwa politycznego. Nie docenił NATO - naszej jedności, gotowości do opowiedzenia się za Ukrainą. I przecenił siłę własnej armii - stwierdził.

Jak dodał, na razie nie można jeszcze mówić o przegranej Władimira Putina, Rosjanie bowiem "pokazali, że są gotowi ponieść ciężkie straty, aby osiągnąć swoje cele". - Nie wolno nam lekceważyć Rosji. (...) Braki w morale i wyszkoleniu Rosjanie nadrabiają liczebnością - podkreślił szef NATO.

"Musimy być po właściwej stronie historii"

Stoltenberg w rozmowie z niemieckimi mediami zaznaczył także, iż stosunki między Europą a Rosją już nigdy nie będą takie same. - Nawet jeśli działa w Ukrainie zamilkną, nie powinniśmy oczekiwać normalizacji naszych stosunków z Rosją - powiedział, dodając, że Putin "postrzega demokrację i wolność jako zagrożenie dla swojego reżimu". 

- Jeśli prezydent Putin wygra, wiadomość dla innych autokratów będzie taka, że łamanie prawa międzynarodowego oraz suwerenności niezależnego, demokratycznego kraju opłaca się. Dlatego nie możemy pozwolić mu wygrać i powinniśmy dalej wspierać Ukrainę. Musimy być po właściwej stronie historii, po stronie demokracji i wolności - zauważył sekretarz generalny NATO.

Dniepr. Przeszukiwanie gruzówZełenski o ataku na blok w Dnieprze: Dwoje dzieci straciło rodziców

Więcej o: