Wojna w Ukrainie: atak rakietowy na Kijów. Dowództwo wyjaśnia, dlaczego nie mogło zestrzelić pocisków

Sobotni atak rakietowy na Kijów odbył się przy użyciu pocisków lecących po trajektorii balistycznej - przekazał w rozmowie z ukraińską telewizją Kanał 24 rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ignat. Zaznaczył, że w takich przypadkach nie można ich skutecznie wykryć i zestrzelić.

Mer Kijowa Witalij Kliczko przekazał w sobotę rano informację o eksplozjach w rejonie dniprowskim w środkowo-wschodniej części miasta.

Jak dodał później, w rejonie hołosijiwskim na terenie niezabudowanym spadły fragmenty rakiety, a w jednym z budynków (niemieszkalnym) wybuchł pożar.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jurij Ignat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy, przekazał w rozmowie z ukraińską telewizją Kanał 24, że pociski wystrzelone rano przez Rosję najprawdopodobniej leciały po trajektorii balistycznej.

Zaznaczył, że tym samym są trudne do skutecznego wykrycia i zestrzelenia.

Zobacz wideo "Nie odeszliśmy od węgla, nie postawiliśmy mocno na OZE ani energetykę jądrową i teraz mamy efekty"

Wojna w Ukrainie. Atak Rosjan na Kijów

Kanał 24 wskazuje, że eksplozje w Kijowie było słuchać jeszcze przed ogłoszeniem alarmu przeciwlotniczego. Jurij Ignat wyjaśnił, że takie przypadki mogą mieć miejsce, gdy Rosja stosuje pociski balistyczne lub rakiety S-300 lecące właśnie po trajektorii balistycznej.

Jak wskazywali T. Burakowski i A. Sala w książce "Rakiety Bojowe", trajektoria balistyczna oznacza, że oprócz siły oporu powietrza, przyciągania ziemskiego i bezwładności na pocisk nie działają ani siły napędowe, ani kierujące.

Dniepr. Uderzenie rosyjskiej rakiety w blok mieszkalny Ukraina: uderzenie rosyjskiej rakiety w blok w Dnieprze. Zabici i dziesiątki rannych

Rano na Kijów spadły pociski systemów przeciwlotniczych S-400 lub S-300, wystrzelone z północy. Później Rosja, wystrzeliła 28 rakiet manewrujących w infrastrukturę krytyczną Ukrainy. Część z nich odpalono z okrętów na Morzu Czarnym.

Jedna z rakiet spadła na blok mieszkalny w mieście Dniepr, niemal całkowicie go niszcząc. według ostatnich danych, zginęło tam 5 osób, 39 zostało rannych.

W sumie przeciwnik wystrzelił około 28 pocisków manewrujących różnych baz i 5 pocisków kierowanych. Siły ukraińskie zniszczyły 18 pocisków manewrujących i 3 pociski kierowane.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>

Więcej o: