Rosjanie oficjalnie ogłosili zdobycie Sołedaru. Ukraińcy twierdzą, że walki trwają

Rosjanie twierdzą, że zajęli miasto Sołedar. Wcześniej amerykański Instytut Badań nad Wojną informował, że siły rosyjskie prawdopodobnie kontrolują większość miasta. Ukraińskie władze twierdzą, że walki nadal trwają.

Informują o tym kremlowskie agencje TASS i RIA, powołując się na komunikat rosyjskiego resortu obrony. Rzecznik ministerstwa przekazał, że "wieczorem 12 stycznia zakończono wyzwalanie miasta Sołedar". W komunikacie podano, że zajęcie Sołedaru umożliwia "odcięcie dróg zaopatrzenia" wojskom ukraińskim w Bachmucie. 

Zobacz wideo Jakub Madrjas: Jest pokolenie, które samochód postrzega jako symbol, że transformacja się udała

Rosjanie mieli zająć Sołedar. Ukraińcy zaprzeczają

Jak podaje portal Pravda, twierdzeniom o zajęciu Sołedaru zaprzecza ukraińskie ministerstwo obrony. Według Ukraińców w mieście wciąż trwają ciężkie walki. Mówiła o tym m.in. Hanna Malar, wiceministerka obrony Ukrainy, którą cytuje BBC. Malar przyznaje, że "w nocy w Sołedarze było gorąco" i podkreśla, że Ukraińcy "dzielnie starali się utrzymać obronę". 

Wcześniej amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną informował o prawdopodobnym zajęciu miasta. "Materiał z geolokalizacji opublikowany 11 i 12 stycznia wskazuje, że siły rosyjskie prawdopodobnie kontrolują większość, jeśli nie całość Sołedaru, i prawdopodobnie wypchnęły siły ukraińskie z zachodnich obrzeży osady" - czytamy w raporcie. "Prawdopodobne zdobycie Sołedaru przez siły rosyjskie 11 stycznia nie jest wydarzeniem znaczącym pod względem operacyjnym i jest mało prawdopodobne, aby zapowiadało rychłe rosyjskie okrążenie Bachmutu" - podkreślili eksperci.

Lotnisko w Kabulu, 16 sierpnia 2021 r. Jest śledztwo ws. wycofania wojsk USA z Afganistanu. Komisja żąda dokumentów

Według ISW "wszystkie dostępne dowody wskazują, że siły ukraińskie nie utrzymują już zorganizowanej obrony w Sołedarze", a czwartkowe wieczorne wystąpienia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego dotyczące utrzymywania pozycji przez Ukraińców "może odnosić się do pozycji obronnych w pobliżu, ale nie w Sołedarze".

Amerykański think tank wskazuje także, że "rosyjskie działania informacyjne przesadziły ze znaczeniem Soledaru, który w najlepszym przypadku jest rosyjskim taktycznym pyrrusowym zwycięstwem ".

Andrzej Duda we Lwowie Duda witany przez tłum we Lwowie. Ekspert: Było inaczej, niż się wydaje

Więcej o: