Duda ogłosił decyzję ws. przekazania czołgów Leopard Ukrainie. Jest komentarz Białego Domu

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard w ramach budowania koalicji międzynarodowej w tej sprawie. Rzeczniczka Białego Domu Karine-Jean Pierre zapewniła, że USA będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne.

Przywódcy Polski, Ukrainy i Litwy podpisali we Lwowie Wspólną Deklarację Prezydentów Trójkąta Lubelskiego. Politycy potwierdzili m.in. niezbywalne prawa Ukrainy do obrony swojej suwerenności i integralności terytorialnej.

Andrzej Duda ogłosił decyzję przekazania czołgów Ukrainie

Andrzej Duda poinformował podczas środowej konferencji prasowej, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard, ale w koalicji z innymi krajami. Prezydent powiedział, że czołgów musi być więcej, by Ukraina mogła stworzyć z nich jednostkę większą niż kompania.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił wcześniej, że jego kraj czeka na wspólną decyzję państw, które mogłyby przekazać część swoich czołgów. Przyznał, że jedno państwo nie może zapewnić wystarczającej liczby maszyn.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Leopardy dla Ukrainy. Jest komentarz Białego Domu

Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia o przekazanie Ukrainie zachodnich czołgów, rzeczniczka Białego Domu Karine-Jean Pierre zapewniła, USA będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne.

Jean-Pierre nie powiedziała, czy prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden popiera stworzenie międzynarodowej koalicji, która wyśle czołgi na Ukrainę i czy rozważa przekazanie Abramsów. "Właśnie ogłosiliśmy pakiet o wartości trzech miliardów dolarów, największy z dotychczasowych. To będzie kontynuowane" - oświadczyła.

Zobacz wideo Tusk o miliardach z KPO: Ja nie znam nikogo w opozycji, kto chciałby blokować te pieniądze

Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Lwowa

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty we Lwowie spotkał się m.in. z mieszkańcami. Nagrania z wizyty opublikowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta. Widać na nich, jak mieszkańcy miasta entuzjastycznie witają polskiego prezydenta.

- Dziękujemy - krzyczeli zgromadzeni. - Zostańcie z Bogiem - odpowiedział im Andrzej Duda, ściskając dłonie mieszkańców Lwowa.

Wcześniej prezydent spotkał się w Katedrze Lwowskiej z przedstawicielami społeczności polskiej i rozmawiał z arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim.

Więcej o: