Rosja ma nowego dowódcę wojsk w Ukrainie. Będzie nim Gierasimow. "Rzeźnik z Syrii" zdegradowany

Rosyjska agencja informacyjne RIA Nowosti poinformowała, że Rosja ma nowego dowódcę rosyjskich wojsk w Ukrainie. Został nim gen. Walerij Gierasimow. Z kolei dotychczasowy dowódca gen. Siergiej Surowikin będzie pełnił funkcję jego zastępcy.

Szef sztabu rosyjskiej armii gen. Walerij Gierasimow został nowym dowódcą rosyjskich wojsk w Ukrainie - informuje agencja RIA Nowosti. Poprzedni dowódca, gen. Siergiej Surowikin [nazywany "rzeźnikiem z Syrii" - red.], będzie teraz zastępcą Gierasimowa. 

Zobacz wideo Tegoroczna zima coraz trudniejsza dla Ukraińców. Dużym problemem jest brak prądu, ogrzewania i wody

Nowy dowódca rosyjskich wojsk w Ukrainie. "Podwyższenie poziomu dowodzenia"

"Generał armii Walerij Gierasimow, szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych RF, został mianowany dowódcą połączonej grupy wojsk" - podaje resort, na który powołuje się RIA Nowosti

Nowy generał został mianowany przez rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu. Oprócz Surowikina zastępcami Gierasimowa będą również:  głównodowodzący sił lądowych gen. Oleg Saliukow i zastępca szefa sztabu generalnego gen. Aleksiej Kim.

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Prezydenci podpisali ważną deklarację Duda: Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard

Zgodnie z komunikatem rosyjskiego Ministerstwa Obrony "podwyższenie poziomu dowodzenia w ramach operacji specjalnej [rosyjska propaganda operacją specjalną nazywa wywołaną przez Władimira Putina wojnę w Ukrainie - red.] wiąże się z rozszerzeniem skali zadań do rozwiązania". Ponadto poinformowano o potrzebie zorganizowania "bliższej współpracy między oddziałami wojsk, a także poprawy jakości wszelkiego rodzaju wsparcia oraz skuteczności dowodzenia i kierowania zgrupowaniami sił" - podaje agencja. 

Generał Walerij Gierasimow od 2012 roku jest szefem rosyjskich sił zbrojnych. To też autor doktryny Gierasimowa. Polega ona m.in. na walce politycznej i zakulisowym wpływaniu na społeczeństwo przeciwnika, by wywołać chaos i permanentny niepokój. To m.in. wykorzystywanie rosyjskich botów do rozsiewania dezinformacji, fake newsów i kłamstw. 

Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak Komisja PiS ds. rosyjskich wpływów może się nadziać na weto prezydenta

"Rzeźnik z Syrii" zdegradowany 

Generał Siegiej Surowikin dowodził rosyjskimi wojskami w Ukrainie od października 2022 roku. Wcześniej dowodził zgrupowaniem armii "Południe", które brało udział w rosyjskiej napaści na Ukrainę

Określenie "rzeźnik z Syrii" nabył przed kilkoma laty. W 2017 r. był bowiem głównym dowódcą rosyjskich wojsk w Syrii. Jego wojska masowo ostrzeliwały miasta i doprowadziły do śmierci tysięcy cywili. Jednym ze szczególnie brutalnych wydarzeń było wielomiesięczne bombardowanie Aleppo. Za działania w Syrii został mianowany "Bohaterem Rosji". 

Więcej o: