Ukraina. Wołodymyr Zełenski odebrał obywatelstwa czterem "zdrajcom". Wśród nich "przyjaciel Putina"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pozbawił ukraińskiego obywatelstwa czterech prorosyjskich polityków. Te decyzje dotyczą osób, które "decydują służyć nie narodowi Ukrainy, ale mordercom, którzy przybyli na Ukrainę" - skomentował Zełenski.

We wtorek 10 stycznia Wołodymyr Zełenski poinformował, że czterech polityków straciło ukraińskie obywatelstwo. Przekazał, że decyzję podjął na podstawie materiałów przygotowanych przez ukraińskie służby bezpieczeństwa oraz państwowe służby migracyjne, zgodnie z obowiązującą konstytucją.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Zełenski zwrócił się do Rosjan: Trzymajcie się z dala od naszej ziemi, naszej duszy i naszej kultury.

Ukraina. Wołodymyr Zełenski odebrał ukraińskie obywatelstwo czterem prorosyjskim politykom

Według zapowiedzi ukraińskiego przywódcy, obywatelstwa stracą Wiktor Medwedczuk, Taras Kozak, Renat Kuzmin i Andrij Derkacz. Zełenski przekazał tę informację podczas wieczornego przemówienia, opublikowanego w mediach społecznościowych. Podkreślił, że ta decyzja dotyczy osób, które "decydują służyć nie narodowi Ukrainy, ale mordercom, którzy przybyli na Ukrainę" - cytuje ukraińskiego prezydenta Ukrinform. Zełenski ostrzegł również, że nie będą to ostatnie tego typu decyzje.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZełenskiZłote Globy. Zełenski: "III wojny światowej nie będzie. To nie jest trylogia"

Ukraina. Wiktor Medwedczuk, Taras Kozak, Renat Kuzmin i Andrij Derkacz stracili ukraińskie obywatelstwo

Wiktor Medwedczuk, nazywany "przyjacielem Putina", to były ukraiński parlamentarzysta, który był jednym z 50 więźniów przekazanych Rosji w zamian za 215 ukraińskich żołnierzy we wrześniu 2022 roku. Był on postrzegany jako główny sojusznik rosyjskiego prezydenta w Kijowie i oskarżony o zdradę stanu. Zarzucono mu przekazanie Rosji ukraińskich tajemnic wojskowych - zaznacza portal informacyjny ndtv.com. Został schwytany w kwietniu ubiegłego roku przez ukraińskie służby specjalne, gdy uciekł z aresztu domowego podczas trwającej wojny - informuje ukraiński portal LB.ua.

Andrij Derkacz to były poseł ukraińskiego parlamentu, który jest uważany za rosyjskiego agenta. W czerwcu ubiegłego roku został oskarżony o wspieranie Rosji - wydano za nim list gończy. Według Departamentu Sprawiedliwości USA brał on również udział w oczernianiu syna Joe Bidena - Huntera Bidena, w związku z jego ukraińskimi powiązaniami - informuje LB.ua.

Taras Kozak został z kolei oskarżony przez USA o udział w operacjach prowadzonych przez rosyjski wywiad FSB, co miało na celu osłabienie ukraińskiego rządu oraz gospodarki kraju. Renat Kuzmin jest ukraińskim politykiem, podejrzanym o współpracę z Rosją.

Wiktor MedwedczukWiktor Medwedczuk apeluje do Putina "o wymianę na obrońców Mariupola"

Więcej o: