Rosja twierdzi, że Sołedar upadł, Ukraina dementuje. "Nie byliby w stanie"

Upadek Sołedaru i okrążenie Bachmutu - to według rosyjskiej propagandy najnowsze postępy jej wojsk na froncie wojny w Ukrainie. Kijów dementruje te informacje i wyjaśnia, dlaczego agresor nie jest w stanie tego zrobić. Najcięższe walki toczą się w Donbasie, na wschodzie kraju.

Rosja zaczęła twierdzić, że zdobyła Sołedar, a Bachmut stoi w obliczu "rychłego okrążenia" - informuje Unian. Jak dodaje agencja, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Ukraińcy przywołują najnowszą analizę amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną

Jego badacze podkreślają, że nawet zajęcie przez wojska rosyjskie miasteczka Sołedar w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, nie będzie oznaczało natychmiastowego okrążenia znacznie ważniejszego Bachmutu, a także nie przesądzi o tym, że siły agresora uzyskają kontrolę nad trasami komunikacyjnymi do tego miasta.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pszczel: Ławrow opuścił szybko szczyt G20, bo bał się jakichkolwiek rozmów

ISW: Siły rosyjskie nie zdobyły całego Sołedaru

O tym, że doniesienia o upadku Sołedaru są fałszywe ISW informuje w środowym raporcie. 

Kilka rosyjskich źródeł twierdziło, że siły Grupy Wagnera wkroczyły do miasta 10 stycznia. Właściciel najemników Jewgienij Prigożyn zaprzeczył tym twierdzeniom, zauważając, że siły Grupy Wagnera nadal walczą ze skoordynowanym ukraińskim oporem. W Sołedarze toczą się dynamiczne walki miejskie. [...] Kontrola nad tym miastem niekoniecznie pozwoli siłom rosyjskim na sprawowanie kontroli nad krytycznymi ukraińskimi naziemnymi liniami komunikacyjnymi do Bachmutu

- czytamy w najnowszym raporcie. We wtorek o tym, że Bachmut i Sołedar są dla Rosji kluczem do kontroli nad obwodami ługańskim i donieckim, mówił Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy podziękował żołnierzom, którzy bronią miast w Donbasie i powstrzymują "nowe, jeszcze bardziej brutalne szturmy okupantów".

Również we wtorek Siły Zbrojne Ukrainy podały, że skutecznie wyeliminowały grupę rosyjskich najemników z Grupy Wagnera, którzy ruszyli do szturmu na strefę przemysłową w Sołedarze. Oprócz tego obrońcy Ukrainy odparli ataki Rosjan na około 13 osiedli.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja straciła 113 tysięcy żołnierzy

Od początku agresji przeciwko Ukrainie Rosjanie stracili 112 tysięcy 960 żołnierzy. Poinformował o tym Sztab Generalny ukraińskiej armii. W ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili prawie 490 żołnierzy, 10 czołgów, pięć systemów artyleryjskich i dwa drony. Według ukraińskiego Sztabu Generalnego, od początku agresji Rosja straciła 3 tysiące 94 czołgi, 6 tysięcy 159 transporterów opancerzonych, 2 tysiące 78 systemów artyleryjskich, 285 samolotów, 275 śmigłowców i 1862 drony.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie wystrzelili sześć rakiet i przeprowadzili 16 nalotów na pozycje wojsk ukraińskich oraz na infrastrukturę cywilną. Zanotowano również ponad 50 ostrzałów rakietowych i artyleryjskich na infrastrukturę cywilną w obwodach charkowskim, donieckim i chersońskim.

Z kolei ukraińskie lotnictwo i artyleria uderzyły w 14 zgrupowań wroga, między innymi w rosyjską artylerię, wojska rakietowe i przeciwlotnicze.

Ukraiński sztab informuje również, że rosyjskie wojska okupacyjne wywierają moralną i fizyczną presję na ludność okupowanych terenów. Prawie 1 500 pracowników elektrowni jądrowej w Zaporożu, którzy zrezygnowali z możliwości otrzymania rosyjskich paszportów i nie podpisali umowy z Rosatomem, zostało pozbawionych przepustek i dostępu do przedsiębiorstwa. Rosjanie również przeprowadzają "nacjonalizację" mieszkań obywateli Ukrainy, którzy uciekli z okupowanych terenów.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: