USA. Wiadomo, czego dotyczyły tajne dokumenty znalezione u Bidena. "Byłem zaskoczony"

Wiadomo już, czego dotyczyły tajne dokumenty znalezione w poniedziałek w prywatnym biurze Joego Bidena. Prezydent Stanów Zjednoczonych skomentował także sprawę, przyznając, że "był zaskoczony" odkryciem.

Jak informowaliśmy we wtorek, w prywatnym biurze Joego Bidena zostały znalezione tajne dokumenty - jeszcze z czasów, gdy obecny prezydent Stanów Zjednoczonych pełnił funkcję wiceprezydenta. Początkowo nie było wiadomo, czego dotyczyły materiały. Teraz CNN podaje, że chodzi między innymi o "10 tajnych dokumentów, w tym notatki wywiadu USA i materiały informacyjne, które obejmowały tematy takie jak Ukraina, Iran i Wielka Brytania".

Joe Biden, prezydent USA. USA. W prywatnym gabinecie Joe Bidena znaleziono tajne dokumenty

USA. Joe Biden zaskoczony znalezieniem w jego prywatnym biurze tajnych dokumentów

Jak przekazało stacji źródło z organów ścigania, prokurator generalny Merrick Garland otrzymał wstępny raport z dochodzenia. Teraz musi zdecydować, jakie dalsze działania podjąć. Dokumenty datowane są na lata 2013-2016. "Znaleziono je w trzech lub czterech pudełkach zawierających również niesklasyfikowane dokumenty, które podlegają ustawie o rejestrach prezydenckich" - podaje stacja. 

Sam Biden skomentował sprawę, mówiąc, że "był zaskoczony, gdy dowiedział się, że były jakieś dokumenty rządowe, które zostały zabrane do tego biura". - Ludzie wiedzą, że poważnie traktuję tajne dokumenty, informacje niejawne - dodał prezydent podczas konferencji prasowej w Mexico City.

Więcej aktualnych ze świata wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kohut: Notowania Polski po obydwu stronach amerykańskiego podziału są dobre

Tajne dokumenty znalezione u Bidena

Jak pisaliśmy, urzędnicy federalni w Stanach Zjednoczonych są prawnie zobowiązani do zrzeczenia się oficjalnych dokumentów i niejawnych zapisów po zakończeniu swojej kadencji. Dokumenty w gabinecie Bidena zostały odkryte 2 listopada 2022 roku w "pudełku, w zamkniętej szafce - lub przynajmniej szafie" - podaje CNN. Informacje o tym zostały podane do opinii publicznej dopiero w poniedziałek 9 stycznia 2023 roku.

Dokumenty znalezione w domu Donalda Trumpa USA. W domu Donalda Trumpa znaleziono dokumenty dotyczące broni jądrowej

Więcej o: