CNN: W przyszłym tygodniu Ukraińcy rozpoczną szkolenie z obsługi Patriotów w Stanach Zjednoczonych

Ukraińscy żołnierze mają w przyszłym tygodniu rozpocząć szkolenie z obsługi systemu obrony w USA - przekazało CNN, powołując się na informacje od dwóch amerykańskich urzędników zaznajomionych z tą sprawą. Z kolei rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat powiedział, że ukraińscy żołnierze i piloci rozpoczęli już szkolenia z systemów Patriot i samolotów działających w ramach standardów NATO.

Jak przekazało CNN, program szkoleniowy zostanie zrealizowany w Fort Sill w Oklahomie, gdzie Stany Zjednoczone prowadzą własne szkolenia z obsługi zaawansowanego systemu obrony przeciwlotniczej. Fort Sill jest jednym z czterech podstawowych ośrodków szkoleniowych amerykańskiej armii i siedzibą placówki, która szkoli wojskowych od ponad wieku.

- Oczekuje się, że szkolenie Ukraińców w zakresie skomplikowanego systemu potrwa "kilka miesięcy" - poinformowała Laura Cooper, która w Pentagonie odpowiada za sprawy Rosji, Ukrainy i Eurazji. - Nie będę w stanie podać konkretnych ram czasowych ukończenia szkolenia - dodała w piątek Cooper.

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz: W sprawie Patriotów wiarygodny był tylko pierwszy wpis Błaszczaka

Dzień wcześniej rzecznik prasowy Pentagonu gen. bryg. Patrick Ryder mówił, że USA analizują różne opcje, gdzie przeprowadzić szkolenie z obsługi systemu Patriot, "aby uwzględnić potencjalne szkolenie w USA, za granicą lub połączenie obu".

Wojna w Ukrainie. Żołnierze rozpoczęli szkolenie z systemów Patriot

Z kolei rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat powiedział, że ukraińscy żołnierze i piloci rozpoczęli już szkolenia z systemów Patriot i samolotów działających w ramach standardów NATO.

Według niego armia ukraińska opanowała techniki, których używa NATO, a żołnierze, mając 10-miesięczne doświadczenie wojskowe w tej dziedzinie, szybko nauczą się obsługiwać Patrioty.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

- Nie mamy wątpliwości, że nasi specjaliści opanują obsługę broni niezwykle szybko. Patrioty i inne bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia mogą potrzebować trochę więcej czasu, ponieważ żołnierze uczą się również obsługi samolotów - powiedział Jurij Ihnat.

Przypomnijmy, w trakcie wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w USA, Biały Dom potwierdził, że Ukraina otrzyma systemy przeciwlotnicze Patriot, co oznacza, że już wkrótce ukraińskiego nieba będzie bronił jeden z najnowocześniejszych systemów na świecie. Z oficjalnych komunikatów wynika, że Patrioty będą częścią najnowszego, wycenianego na dwa miliarda dolarów, pakietu wsparcia dla Kijowa.

Więcej o: