Premier Czech przekazał Ukraińcom wiadomość. Napisał ją na lufie czołgu

W jednym z czeskich zakładów trwa modernizacja czołgów T-72, które mają zostać przekazane Ukrainie. Premier Czech Petr Fiala pozostawił na lufie jednego z nich krótką wiadomość dla Ukraińców.

Premier Czech Petr Fiala odwiedził w poniedziałek siedzibę czeskiego producenta sprzętu wojskowego Excalibur Army. Zakład jest zaangażowany w międzynarodowy projekt modernizacji czołgów T-72 przeznaczonych dla Ukrainy.

Jak wskazuje czeski rząd, w ubiegłym roku firma dostarczyła ukraińskiej armii około 150 ciężkich pojazdów. Podkreślono, że jednym z najważniejszych kontraktów jest właśnie dostawa zmodernizowanych T-72, współfinansowana przez Stany Zjednoczone i Holandię.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Petr Fiala napisał na jednym z przeznaczonych dla Ukraińców czołgów: "Odważnym obrońcom Ukrainy".

Zobacz wideo Czemu PiS chce zmieniać kodeks wyborczy? Pytamy posła Myrchę

Czechy. Premier z wiadomością dla Ukraińców

- Ta czesko-amerykańsko-holenderska akcja, koordynowana przez czeskie Ministerstwo Obrony, jest modelowym przykładem międzynarodowej współpracy obronnej. Jest oczywiście w pełni konsultowana ze stroną ukraińską - mówił Petr Fiala.

Prezydent Andrzej Duda, 23 sierpnia 2022 r. Media: Dymisja w Kancelarii Prezydenta za połączenie z rosyjskimi pranksterami

- Ta współpraca przynosi konkretne korzyści wszystkim zaangażowanym. NATO wzmacnia dzielnych obrońców Ukrainy, od których sukcesu zależy bezpieczeństwo globalne, a Czechy wzmacniają w ten sposób jednocześnie potencjał przemysłu obronnego na naszym terytorium - dodał.

W poniedziałkowej rozmowie telefonicznej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował premierowi Czech za wspieranie Ukrainy. Zełenski poinformował Petra Fialę o sytuacji na froncie oraz o warunkach planu pokojowego, który ma zostać przedstawiony w lutym.

***'

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: