Politico: Pentagon rozważa wysłanie pojazdów bojowych Stryker do Ukrainy

W następnym pakiecie pomocowym, który Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie, mogą znaleźć się wozy bojowe Stryker - informuje portal Politico. Zdaniem dziennikarzy może być to duże wzmocnienie przed spodziewaną wiosenną ofensywą Rosjan.

Politico podaje, że możliwość wysłania wozów bojowych Stryker to następstwo ogłoszonego w ubiegłym tygodniu przez administrację Joe Bidena pakietu pomocy dla Ukrainy. Amerykańscy urzędnicy zapowiedzieli, że znajdą się w nim m.in. Bradley Fighting Vehicles, czyli potężne gąsienicowe pojazdy opancerzone, które przenoszą działko automatyczne. Będzie ich 50. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Arkadiusz Myrcha gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (10.01)

Urzędnik Departamentu Obrony, z którym anonimowo rozmawiali dziennikarze, przyznał, że USA mogą ogłosić następną transzę pomocy wojskowej dla Kijowa w następnym tygodniu. Wtedy dojdzie do spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w Niemczech.

Wysyłanie potężnych pojazdów opancerzonych, takich jak Bradley i Stryker, może być wstępem do dostarczenia czołgów - oceniają dziennikarze Politico. 

- W tej chwili nie mamy żadnych ogłoszeń - zastrzegł rzecznik Pentagonu ppłk Garron Garn. Również rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego nie skomentował doniesień portalu. 

Brytyjski wywiad: Rosjanie zajęli znaczną część Sołedaru na północ od Bachmutu

Brytyjski wywiad poinformował, że w ciągu ostatnich czterech dni wojska rosyjskie wspierane przez najemników z Grupy Wagnera osiągnęły znaczne postępy w Sołedarze i jego okolicach. Zdaniem autorów codziennego raportu większa część miasta znajduje się już w rękach agresora. Ich zdaniem głównym celem Rosjan w tym rejonie pozostaje Bachmut, a zajęcie Soledaru daje wojskom rosyjskim znaczącą przewagę i umożliwia odcięcie ukraińskich linii zaopatrzenia.

Walki w okolicach Sołedaru skupiały się między innymi na próbach przejęcia kontroli nad wejściami do kopalń soli. Obie strony obawiają się, że ponad 200-kilometrowe kopalniane korytarze mogą zostać wykorzystane do przerzutu wojsk na tyły wroga.

Według brytyjskiego wywiadu Rosjanie nie są jeszcze gotowi na przeprowadzenie skutecznej frontalnej ofensywy w kierunku Bachmutu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: